Ocena 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek
Loading...
23

Gady łuskonośne

Home / Słownik / Gady łuskonośne

Gady łuskonośne (Squamata), rząd gadów, obecnie najliczniejszy w gatunki, obejmuje ok. 7000 gatunków.

  • Dzieli się trzy podrzędy:
  • Jaszczurki (Sauria) większość gatunków zamieszkuje strefy tropikalne i subtropikalne. Aktualnie znamy ok. 23 rodzin i ponad 4000 gatunków.
  • Węże (Serpentes), obejmujący ok. 10 rodzin i 2800 gatunków. Występują na całej kuli ziemskiej, we wszystkich środowiskach ekologicznych, z wyjątkiem obszaru wiecznych śniegów i najwyższych gór. Większość gatunków żyje w rejonach subtropikalnych i tropikalnych.
  • Amfisbeny (Amphisbaenidae) podrząd obejmujący 4 rodziny z 18 rodzajami i ok. 145 gatunkami. Tworzą jednolitą grupę zwierząt wyraźnie różniącą się od jaszczurek i węży, przystosowaną do podziemnego trybu życia. Większość gatunków beznoga. Skórę głowy pokrywają duże rogowe tarczki, reszta ciała pokryta łuskami ułożonymi w pierścienie wokół ciała. Kończyny z długimi pazurami przystosowane do kopania w ziemi. Długość ciała poszczególnych gatunków 9-80 cm.

Łącznie współcześnie żyje do 7000 gatunków gadów.
Systematyka gadów nie jest ostatecznie ustalona.

Skóra gadów jest sucha, z małą ilością gruczołów, pokryta jest rogowymi łuskami. Współczesne gady są zwierzętami zmiennocieplnymi (temperatura ich ciała jest zależna od temperatury otoczenia), stałocieplnymi były prawdopodobnie niektóre kopalne gady naczelne: pterozaury i dinozaury.

Są zwierzętami, w przeważającej liczbie gatunków, lądowymi.