Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
2005
Encyklopedia, Chrząszcze – Chrząszcze Polski, Owady – Encyklopedia

Silphidae – omarlicowate

Nieliczna rodzina owadów (Insecta) z rzędu chrząszczy (Coleoptera). Na świecie opisano ok. 250 gatunków z czego w Polsce stwierdzono występowanie ok. 90.

Są to owady o bardzo zróżnicowanej wielkości. Obok małych gatunków (ok. 4 mm) występują też przekraczające 5 cm. Omarlice posiadają charakterystyczne, 11 członowe czułki. U części rodzajów (np. Silpha) człony stopniowo rozszerzają się ku końcowi, a u grabarzy (Nicrophorus) posidają czteroczłonową, wyraźną buławkę. Głowa owalna i krótka, z szerokim nadustkiem i wargą górną. Posiadają jedną parę oczu złożonych, dużych i wypukłych. Tylko u podrodziny Lysominae pojawiają się dwa przyoczka. Przedplecze trapezowate, może być szersze u podstawy lub na wierzchołku. Jego kąty są przeważnie szeroko zaokrąglone, a na powierzchni występuje bogata rzeźba w postaci guzków, wałków i kępek szczecinek. Pokrywy dwojakiego rodzaju. U większości gatunków długie i zaokrąglone, przykrywają odwłok całkowicie. Jego wierzch pokryty licznymi żeberkami i guzkami, często obrzeżone. Inny rodzaj pokryw spotykany jest u grabarzy. Są one prostokątne w zarysie, na końcach ostro ścięte, nie zakrywają odwłoka całkowicie. Ich powierzchnia może być punktowana, a deseń tworzą jaskrawe plamy i pasy. Druga para skrzydeł błoniasta, lotna, dobrze wykształcona. Nogi długie, kroczne, czasem lekko spłaszczone. U samców grabarzy golenie trzeciej pary silnie wykrzywione. Stopy pięcioczłonowe, u samców często rozszerzone. Odwłok normalnie wykształcony.

Większość omarlicowatych to gatunki padlinożerne, zdarzają się też drapieżniki i roślinożercy. Najbardziej zaawansowanymi gatunkami są grabarze. Na czułkach posiadają dużą ilość specyficznych komórek zapachowych, wykrywających zapach padliny z dużej odległości. W przypadku znalezienia martwego ptaka lub ssaka, osobnik wydziela feromony agregacyjne przyciągające inne osobniki swojego gatunku. Wkrótce rozpoczynają zakopywanie trupa. W tym też czasie toczą ze sobą walki, nierzadko na śmierć i życie. Ostatecznie na koniec, w zależności od wielkości padliny, zostaje jedna lub kilka par. Padlina może być formowana na kształt kuli, do której samica składa kilkanaście jaj. W tak stworzonej komorze klują się larwy, które do momentu przepoczwarczenia się pozostają pod opieką matki (są bronione i karmione).

Przeczytaj też  Coleoptera - chrząszcze

Omarlice odgrywają ogromną rolę sanitarną, przyspieszają mechaniczny i chemiczny rozkład padłych zwierząt. Tylko niektóre gatunki wydają się być szkodliwe z punktu widzenia człowieka np. Silpha opaca niszczy buraki.

Przedstawiciele: Ścierwiec (Oeceoptoma thoracica), grabarze: Nicrophorus vespillo, Nicrophorus humator, Nicrophorus vespilloides, padliniec (Necrodes littoralis).ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu