Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [3]
Loading...
506
Encyklopedia, Chrząszcze – Chrząszcze Polski, Owady – Encyklopedia

Lymexylidae – drwionki

Rodzina owadów (Insecta) z rzędu chrząszczy (Coleoptera). Na świecie opisano ok. 40 gatunków, z terenu Polski wykazano obecność 3.

Są to owady małych rozmiarów. Osiągają długość 6 – 18 mm. Posiadają 11 członowe czułki średniej długości. Przeważnie nitkowate, piłkowane a u samców grzebieniaste. Głowa większa lub równej szerokości co przedplecze. Oczy duże. Samce posiadają silnie rozwinięte głaszczki szczękowe. Przedplecze lekko zaokrąglone po bokach, zwęża się ku przodowi, przeważnie dłuższe niż szersze. Tarczka trapezowata. Pokrywy długie i miękkie. Nie schodzą się na różnej długości odsłaniając drugą parę błoniastych skrzydeł. Są najczęściej brunatne, lub jasnobrązowe, owłosione i delikatnie punktowane, czasem z żeberkami. Nogi długie i smukłe. Stopy 5 członowe. Odwłok długi i smukły, jego koniec widoczny jest spod skrzydeł.

Larwy drwionków nie przypominają larw innych chrząszczy. Są długie i smukłe, mają silnie rozrośniętą głowę i przedplecze. U rytla (Hylecoetus dermestoides) na końcu odwłoka widoczny jest długi kolec. Rozwijają się w gnijącym lub świeżym, wilgotnym drewnie.

Chrząszcze wykazywane są jako szkodniki techniczne drewna. Atakują drewno zarówno drzew liściastych jak i iglastych. Nazwa drwionek okrętowiec (Lymexylon navale) wzięła się m. in. stąd, że owad ten atakował dębowe drewno, przygotowywane do budowy żaglowców. Imagines spotyka się w lasach, najczęściej na silnie nasłonecznionych pniakach.

Przedstawiciele: rytle (Hylecoetus dermestoides, Hylecoetus flabellicornis), drwionek okrętowiec (Lymexylon navale).

Przeczytaj też  Błona płodowa


ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu