Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [12]
Loading...
9152
Węże – Artykuły

Podłoża stosowane u gatunków węży właściwych

Podłoża stosowane u gatunków węży właściwych

Ogólnie o podłożu stosowanym w terrariach z wężami – jakie wybrać- wady i zalety

Dziś na rynku istnieje wiele różnych marek, firm oraz typów podłoża polecanego do terrarium, postaramy się przedstawić ten temat w oparciu o węże (Serpentes) a konkretnie przybliżymy problematykę tematu u rodziny połozowatych (Colubridae). Każde podłoże ma swoje wady i zalety, nie ma w tym temacie idealnego środka dlatego wielu z terrarystów wyborem kieruje się nie ze względu na właściwości a na wygląd. Dla „wężów właściwych” możemy przyjąć złotą zasadę : ”Podłoże winno być nie do połknięcia, lub w razie połknięcia łatwe do wydalenia”. Często problemy w tej dziedzinie spowodowane są sugerowaniem złych produktów przez sklepy zoologiczne, lub kierowanie się estetyką a nie dobrem zwierzęcia.

Powinniśmy dobierać podłoże kierując się warunkami środowiskowymi w jakich nasz gad naturalnie bytuje, starając się odwzorować choć w minimalnym stopniu warunki naturalne.

W tym artykule przybliżę rodzaje podłoża stosowane przez terrarystów w Polsce, dane zebrane z forum Terrarium.pl oraz wielu obserwacji poczynionych na innych portalach.

Klasyfikacja podłoży i ich typów

Podłoże suche – trociny – iglaste – allspan

Podłoże suche – papier – papier z niszczarki (ścinki)

Podłoże suche – włókno – włókno kokosowe

Podłoże suche – drewno – drewienka bukowe

Podłoże suche – trociny – mieszane – tierwohl super

Podłoże suche – trociny – lignocel

Podłoże suche – żwirek – cats best eco plus

Chips kokosowy
Chips kokosowy

Podłoże suche – chips – chips kokosowy

Podłoże suche – żwir – żwir przemysłowy

Podłoże suche – liście – wysuszone skruszone liście

Sztuczna trawa
Sztuczna trawa

Podłoże suche – sztuczna trawa – sztuczna trawa

Przeczytaj też  Corallus hortulanus - boa leśny

Podłoże suche – żwirek – benek corncat

Podłoże suche – papier – ręcznik papierowy

Podłoże suche – papier – gazeta

Podłoże suche – piasek – odpylony piasek

Cyprys - kora
Cyprys – kora

Podłoże suche – kora – kora siekana

Podłoże mieszane – piasek – piasek terrarystyczny

Włókno kokosowe
Mielone włókno kokosowe

Podłoże mokre – torf – mielone włókno kokosowe

Podłoże mokre – mech – mech rafinowany

Podłoże mokre – mech – mech torfowiec

Mech torfowiec
Mech torfowiec

Podłoże mokre – torf – torf kwaśny

Podłoże mokre – ziemia – ziemia nie nawożona

Podłoże mokre – gąbka – pocięta gąbka

Podłoże mokre – ziemia – ziemia ogrodowa

Przy wyborze podłoża do swojego terrarium, powinniśmy się kierować przede wszystkim bezpieczeństwem pupila, dopiero potem wyglądem i estetyką. Węże a w szczególności Colubridae lubią zjeść podłoże bez jakiejkolwiek logiki czy pomysłu, tak po prostu i to zdarza się czasami. Dlatego z miejsca możemy odrzucić takie podłoża jak :

Drewienka, Chips kokosowy, żwir przemysłowy, różnego rodzaju kamienie (rozmiarowo do połknięcia) – przy połknięciu niemal pewne zaczopowanie i problemy z wydaleniem.

Piasek – piach zwykły – przy połknięciu z karmówką lub bez, wypiciu drobin z wodą zapycha jelita.

Ziemia ogrodowa, ziemia nie nawożona bez odpowiedniego przygotowania też odpada ze względu na możliwość trafienia różnych pasożytów.

Torf kwaśny – tu wszystko zależy od potrzeb gatunku który hodujemy u jednych się sprawdzi kwaśne ph u innych kategorycznie nie.

Teraz przystąpimy do omówienia zalet i wad wszystkich wymienionych wyżej typów,

Zaczniemy od trocin odpylonych, trociny liściaste i iglaste:

Dobrze chłoną, wiążą odchody, umożliwiają ukrywanie się, kopanie, po rozpakowaniu dają przyjemną woń drewna – do terrariów typu suchego, podłoże na pewno się sprawdzi.

Wady : Możliwość połknięcia przy karmieniu (czasem wbijają się w przełyk), przy dopuszczaniu można uszkodzić hemipenisy, przy przyklejeniu się do hemipenisa duże zagrożenie spowodowane stanami zapalnymi, szansa też na utratę hemipenisa poprzez oderwanie. Kolejną wadą jest walor estetyczny – kwestia gustu

Włókno kokosowe całe jak i mielone (miał kokosowy) :

Sprawdza się jako suche podłoże jak i mokre, całe włókno służy jako ładny dodatek i nadaje ładnego estetycznego wyglądu, mielone natomiast wygląda dość estetycznie, bardzo dobrze chłonie wilgoć, wiąże odchody, umożliwia kopanie, nadaje się do typów suchych(choć podłoże powinno być delikatnie wilgotne) jak i mokrych

Wady : Potrafi pleśnieć przy za słabej cyrkulacji powietrza, po całkowitym wyschnięciu potrafi pylić, przylepia się do karmówki (nie ma problemów z wydaleniem). Ryzyko aspiracji suchego włókna do dróg oddechowych i podrażnienia, zapalenia płuc bądź nawet śmierci. Raczej tylko do wilgotnych terrariów.

Koci żwir naturalny (Tylko naturalny, zbrylający) – Osobiście testowałem dwie marki Corncat (Benek) oraz Cat’s best

Przeczytaj też  Heterodon simus

Nadają się tylko do suchego terrarium, świetnie wiążą odchody jak i wilgoć, przyjemny drewniany (cat’s best) lub kukurydziany (corncat) zapach, przy połknięciu oba bezproblemowe do wydalenia.

Wady : wygląd, wysuszanie powietrza (trzeba pilnować wilgotności, konieczna mokra kryjówka)

Żwirki bentonitowe, akrylowe, plastikowe czy drewniane niezbrylające paletki na pewno się nie nadają.

Papier – Gazeta, ręcznik papierowy, kartki

Jednorazowe podłoże, sterylne, łatwe do utrzymania porządku.

Wady : wygląd, uniemożliwia kopanie, chowanie się

Papier – Papier rozdrobniony, ścinki etc…

Jednorazowe podłoże, sterylne, łatwe do utrzymania porządku, możliwość kopania, chowania się.

Wady : wygląd

Mech – rafinowany, torfowiec lub inny :

Świetne naturalne podłoże, nadające się jako baza jak i jako dodatek estetyczny, często używane do tworzenia tzw mokrych kryjówek. Bardzo dobrze trzyma wilgoć, jako suche też się nadaje do terrarium.

Wady : przy złej cyrkulacji pleśnieje, żywy ciężko utrzymać

Sztuczna trawa :

Świetne podłoże dla wszystkich gatunków nie wymagających wysokiej wilgotności, łatwość utrzymania w czystości, w razie zabrudzenia umyć pod prysznicem.

Wady : uniemożliwia kopanie,chowanie się, nie trzyma wilgoci, w razie ubrudzenia trzeba porządnie wypłukać.

Podłoże naturalne – siekane liście, kora itp… :

Świetny dodatek do podłoża innych typu, dodaje wielu walorów estetycznych jak i zapachowych, naturalny wygląd.

Wady : Ciężko stosować jako bazę.

Pocięta gąbka :

Stosowana w mokrych kryjówkach lub przy inkubacji, świetnie chłonie i trzyma wilgoć/wodę

Wady: poza samym wyglądem, raczej nie stosuje się jako bazy, tylko w mokrych kryjówkach lub do inkubatorów

Podsumowując w gruncie rzeczy wybór zależy od warunków które mają panować w terrarium oraz od gatunku który ma w tym że terrarium ma bytować, jednym zależy bardziej na estetycznym i efektownym wyglądzie, drugim natomiast na dobru zwierzaka a trzecim na praktyczności stosowanego w terrarium podłoża. Ważne aby pamiętać o wszystkich aspektach biotopu w terrarium i nie dopuszczać do obniżenia wilgotności lub jej zbytniego wzrostu, pilnowaniu odpowiedniej temperatury. Podłoże powinno być czyste, nie zabrudzone, w razie zabrudzenia, wyczyszczone, wymienione lub wymyte. Najważniejsze to w tym wypadku sprawdzić dane podłoże i jego stosowanie, czy też na opakowaniu, czy poszukać opinii na forach czy portalach terrarystycznych, a nie koniecznie słuchać porad pana w zoologicznym, często bo wiem są polecane przez nich podłoża drogie i niepraktyczne, bądź niebezpieczne czy też takie które się po prostu nie sprzedają, tak działa biznes niestety a nie każdy pracownik zwykłego zoologa jest specjalistą od węży czy typów podłoży terraryjnych nie chciałbym nikogo urazić ale tak wygląda większość sklepów nastawionych na zysk. Sprawa ma się trochę lepiej jeżeli chodzi o sklepy typowo terrarystyczne, tam sprzedawcy są dużo bardziej odpowiedzialni, jednak mimo wszystko zasada sprawdzenia czegoś przed kupnem się przyda. Utarło się w polskim społeczeństwie stosowanie czipsu kokosowego i drewienek bukowych których stosowanie często prowadzi do zaczopowania a w konsekwencji do śmierci gada, którego właściciel zorientował się za późno. Wielu pewnie się zastanawia dlaczego poruszam ten temat, ale zbyt wiele tematów, problemów i pytań ostatnimi czasy się pojawia a wszystko to spowodowane jest stosowaniem podłoża które jest bardzo trudne do wydalenia w przypadku połknięcia.

Opracowanie i źródła informacji

Opracował Adam Krakówka na podstawie danych zebranych na Terrarium.pl oraz innych portalach polskich i zagranicznych. Podziękowania dla Piotra Piliczewskiego i Rafała Barcika za małe korekty, oraz wszystkim którzy pomogli w zbieraniu danych.

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu