Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
1520
Platycerium ridleyi Rośliny – Opisy

Platycerium – płaskla, łosie rogi

Nazwa botaniczna

Platycerium, 17 gatunków

Rodzina

Paprotnikowate (Polypodiaceae)

Wielkość

Roślina osiąga około 20-30 cm wysokości, jednak zwieszające się liście mogą osiągnąć długość nawet 60 cm lub więcej, jednak takie wielkości osiągają po kilkunastu latach hodowli.

Wygląd

Płaskla posiada specyficzny wygląd, posiada 2 rodzaje liści. Płonne, ułożone dachówkowato tworzą brązową rozetę z której wyrastają liście zarodnionośne wyglądem przypominające spłaszczone łosie rogi w kolorze pastelowej zieleni i brązowo zabarwionymi nerwami.

Gatunki i odmiany

  • Platycerium alciorne (P. bifurcatum)
  • Platycerium grande,
  • Platycerium „Queen Wilhelmina”

Występowanie

Azja Południowo-Wschodnia, Indonezja oraz Australia i Nowa Zelandia.

Informacje dodatkowe

Płaskla jest epifitem, najczęściej występuje w konarach drzew gdzie zebrała się masa gnijących liści tworzących pożywne i bogate w składniki mineralne podłoże. W terrarium paproć tą możemy trzymać zarówno posadzoną w konarach, jak i w doniczce wkopanej w podłoże.

Zastosowanie

Terraria tropikalne, wiwaria i terraria bagienne, w tym ostatnim posadzona paproć musi znajdować się na konarze, a nie być posadzona w bagiennej glebie.

Przeczytaj też  Epipremnum

Stanowisko

Jasne lub półcieniste, wilgotne. Jak już wcześniej było wspominane płaskla nadaje się zarówno do posadzenia jako epifit w zagłębieniu konarów jak i posadzona w podłożu. Jednak jej liście będą się znacznie lepiej prezentować gdy będą swobodnie zwisać w dół, najlepiej nad zbiornikiem wodnym, który znacznie poprawi wilgotność powietrza co wpłynie korzystnie na rozwój paproci.

Hodowla

Rośliny podlewamy tylko letnią i miękką wodą którą wlewamy do zagłębienia między liśćmi płonnymi, jeśli roślina rośnie w wiwarium można używac wody znajdującej się w zbiorniku wodnym. Pod warunkiem że owa woda nie jest zanieczyszczona odchodami zwierząt, jak ma się to w przypadku żółwi wodnych które szybko brudzą wodę swoimi nieczystościami. Liści nie należy przecierać szmatką by oczyścić ją z kurzu lub nieczystości pozostawionych przed mieszkańców terrarium gdyż w ten sposób niszczy się piękną, filcowatą powierzchnię.

Rozmnażanie

Płasklę rozmnaża się z zarodników lub z tworzących się czasem pędów bocznych.

 

Piotr Jagodziński

Na podstawie własnych doświadczeń i literatury

  • H. Heitz „Rośliny doniczkowe”
  • D. Longman „Pielęgnowanie roślin pokojowych”ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu