Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [3]
Loading...
4112

Czeskie giełdy terrarystyczne rozpoczynają walkę z kolejnym zakazem hodowli zwierząt w Unii Europejskiej – „Pozytywna” lista zwierząt

Czeskie giełdy terrarystyczne rozpoczynają walkę z kolejnym zakazem hodowli zwierząt w Unii Europejskiej – „Pozytywna” lista zwierząt

Na czeskich giełdach terrarystycznych takich jak: Ostravské Fauna trhy, Živá Exotika, Terrabazar, Aquatera i inne można złożyć podpis przeciwko powstaniu pozytywnej liście zwierząt, która (jeśli wejdzie w życie) będzie obowiązywała w całej Unii Europejskiej.

Zakaz hodowli ptaszników, zakaz hodowli papug, zakaz hodowli skorpionów, zakaz hodowli jeży pigmejskich, zakaz hodowli żółwi, zakaz hodowli jaszczurek, zakaz hodowli wielu gatunków ryb to tylko kilka z przykładów jakie mogą się pojawić, gdy pozytywna lista zwierząt wejdzie w życie.

Czym jest “pozytywna” (biała) lista zwierząt?

Pozytywna lista zwierząt, to lista zwierząt dozwolonych w hodowli. W przeciwieństwie do negatywnych list (obowiązujących obecnie) pozytywna lista zwierząt zakazuje hodowli wszystkich gatunków zwierząt, za wyjątkiem tych które są dozwolone.

W ten sposób Unia Europejska chce walczyć o lepszy dobrostan zwierząt, gatunkami inwazyjnymi oraz przenoszeniem chorób między gatunkami, a także ujednolicić przepisy we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

Na chwilę obecną pozytywna lista zwierząt obowiązuje tylko w kilku państwach takich jak Belgia, Holandia (lista obejmuje tylko ssaki), Grecja czy Norwegia. Każde z tych państw zezwala na hodowlę około 30 gatunków zwierząt, hodowla innych jest zabroniona.

Negatywne (czarne) listy zwierząt – prawo obowiązujące

Negatywne listy zwierząt, zwane także czarnymi to listy zakazujące hodowli pewnych gatunków zwierząt. Do takich list można zaliczyć listę gatunków niebezpiecznych, albo listę gatunków inwazyjnych. Takie listy celują w specyficzne gatunki, które stwarzają problem dla poszczególnych krajów Unii Europejskiej i w konkretne problemy jakie tych gatunków dotyczą. Pomimo tego, że nie jest to prawo idealne (dla przykładu: węże z rodzaju Lampropeltis nie stanowią żadnego zagrożenia dla krajowej fauny Polski i są na liście gatunków inwazyjnych, w przeciwieństwie do kota domowego który sieje spustoszenie w polskiej faunie, a gatunkiem inwazyjnym nie jest ze względu na swoją popularność), to jest to o wiele lepszy pomysł niż prewencyjny zakaz hodowli większości zwierząt.

Przeczytaj też  Niemcy NRW - Zakaz hodowli zwierząt jadowitych przegłosowany

Jakie są konsekwencje “pozytywnej” listy zwierząt?

Konsekwencje wejścia w życie białej listy zwierząt byłyby tragiczne w skutkach dla całego świata terrarystycznego i akwarystycznego w całej Unii Europejskiej. Zakaz hodowli ptaszników, zakaz hodowli papug, zakaz hodowli skorpionów, zakaz hodowli jeży pigmejskich, zakaz hodowli żółwi, zakaz hodowli jaszczurek, zakaz hodowli wielu gatunków ryb to tylko kilka z przykładów jakie mogą się pojawić. Oczywiście biała lista gatunków zwierząt jeszcze nie istnieje i można tylko spekulować, które gatunki zostaną dozwolone. Jednak bazując na istniejących pozytywnych listach zwierząt w innych krajach można spekulować, że dozwolonych gatunków zazwyczaj nie ma zbyt wiele i ograniczają się do kilku podstawowych gatunków.

Pozytywna lista zwierząt to projekt niszczący świat terrarystyki jaki znamy. Terrarystyka i hodowla zwierząt egzotycznych oparte są na chęci poznawania świata, chęci doświadczenia i zrozumienia otaczającej nas przyrody, chęci pozbycia się nieuzasadnionych fobii (np. wobec pająków) lub po prostu posiadania kawałka natury w naszym pokoju i odprężenia się obserwując ciekawe zachowania tych małych istot.

Jak wygląda taka lista w praktyce

W Europie tylko w kilku krajach obowiązuje pozytywna lista zwierząt. Są to m. in. Belgia, Holandia i Norwegia.

Poniżej przykładowa pozytywna lista gadów obowiązująca w Norwegii:

  1. Python regius (Pyton królewski)
  2. Morelia spilota (Pyton dywanowy)
  3. Corallus hortulanus (Boa leśny)
  4. Boa constrictor (Boa dusiciel)
  5. Epicrates cenchria (Boa tęczowy)
  6. Lampropeltis getula (Lancetogłów królewski)
  7. Pantherophis guttatus (Wąż zbożowy)
  8. Lampropeltis triangulum (Lancetogłów mleczny)
  9. Rhacodactylus ciliatus (Gekon orzęsiony)
  10. Eublepharis macularius (Eublefar lamparci)
  11. Phelsuma madagascariensis (Felsuma madagaskarska)
  12. Uromastyx ocellata (Biczogon oczkowany)
  13. Pogona vitticeps (Agama brodata)
  14. Varanus acanthurus (Waran kolczastoogonowy)
  15. Timon lepidus (Jaszczurka perłowa)
  16. Testudo hermanni (Żółw grecki)
  17. Geochelone carbonaria (Żabuti czarny)
  18. Mauremys reevesii (Żółw chiński)
Przeczytaj też  [CITES] Nowelizacja - Poecilotheria, gekon toke i inne już na liście

Jak widać w Norwegii nie można hodować takich gatunków jak: gekony płaczące, felsumy złociste, gekony Williamsa, legwany zielone, agamy błotne, żółwie mata-mata i wiele innych pospolicie występujących w Polsce gatunków. Ponadto osoby prywatne nie mogą posiadać więcej niż 5 osobników z powyższych gatunków.

Problemy związane z hodowlą zwierząt egzotycznych, a „pozytywna” lista zwierząt.

Oczywiście istnieje wiele problemów związanych z nieodpowiednim przetrzymywaniem zwierząt, wprowadzaniem obcych gatunków do środowiska, przenoszeniem chorób związanych z introdukcją tych zwierząt itd. Jednak mimo istnienia tych problemów nie wydaje mi się, by powyższe problemy mogły zostać rozwiązane za pomocą kolejnych zakazów. Nie chcę się tutaj zbytnio rozpisywać i przedstawiać własny punkt widzenia (na pewno każdy ma własny) jak powinno wyglądać prawo. Sam artykuł powstał tylko po to, by poruszyć pojawiający się od jakiegoś czasu białej listy zwierząt, a także zwrócić uwagę na akcje prowadzone w Czechach. Samo zbieranie podpisów przeciwko powstaniu białej listy zwierząt trwa do końca 2023 roku.

Literatura:


Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Terrarium codziennie. Obserwuj Terrarium!

NOTA PRAWNA
ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


3 przemyślenia na temat Czeskie giełdy terrarystyczne rozpoczynają walkę z kolejnym zakazem hodowli zwierząt w Unii Europejskiej – „Pozytywna” lista zwierząt

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu