Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [2]
Loading...
814
Encyklopedia, Owady – Encyklopedia

Megaloptera – wielkoskrzydłe

Wielkoskrzydłe, żylenice, zabarwice (Megaloptera) – rząd owadów (Insecta). Grupa nieliczna. Na świecie opisano ok. 300 gatunków, z czego 4 w Polsce.

Są to owady przeważnie średnich i dużych rozmiarów. Długość ich ciała waha się w granicach 10 – 130 mm. Posiadają długie, nitkowate czułki. Na głowie para oczu złożonych i aparat gębowy typu gryzącego. Tułów z podobnymi do siebie członami. Posiadają dwie pary błoniastych skrzydeł. Skrzydła są owalne w zarysie, zbliżonej wielkości i przeważnie brunatnego koloru. Nogi dość długie, z pięcioczłonowymi stopami (czwarty człon jest lekko rozszerzony). Odwłok długi, na jego końcu znajdują się przeważnie wyrostki rylcowe.

Dorosłe wielkoskrzydłe są słabymi lotnikami i rzadko oddalają się od wody, gdzie przebiega ich rozwój. Larwy, żyją pod wodą i są drapieżne. Czasami pełny cykl rozwojowy może zająć 5 lat. Związane są głównie z czystymi, podgórskimi ciekami.

Najpospolitszy gatunek: żylenica nadwodna (Sialis lutaria).

Przeczytaj też  Selenodontyzm


ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu