Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
2486
Encyklopedia, Owady – Encyklopedia, Prostoskrzydłe – Artykuły

Orthoptera – prostoskrzydłe

Orthoptera – prostoskrzydłe

Rząd owadów (Insecta). Ogółem na świecie opisano ok. 20.000 gatunków (w tym w Polsce wg. różnych źródeł 82-105 gatunków).

Są to owady o bardzo zróżnicowanych rozmiarach (od poniżej 1 cm do kilkunastu centymetrów). Czułki, w zależności od grupy, długie i nitkowate (pasikonikowate Tettigonidae, świerszczowate Gryllidae) lub krótkie i masywniejsze (szarańczaki Acrididae). Posiadają oczy złożone, dodatkowo 1-3 przyoczka. Aparat gębowy typu gryzącego. Głowa hypo- lub opistognatyczna. Posiadają silnie rozwinięte przedplecze, które może przykrywać praktycznie całe ciało (np. trajkotki Tetrix). Skrzydła różnie wykształcone, często jest ich brak. Pierwsza zgrubiała para, tworzy pokrywy dla błoniastej ,bogato użyłkowatej i wachlarzowato złożonej drugiej pary. Nogi o różnych funkcjach z 1 – 4 członowymi stopami. Dwie pierwsze pary kroczne, trzecia para o silnie zgrubiałych udach, skoczna. U turkucia podjadka (Gryllotalpa gryllotalpa) pierwsza para grzebna. Odwłok najczęściej gruby i mięsisty. Na jego końcu występują często cerci i pokładełko (świerszczowate, pasikonikowate). Cechą charakterystyczna prostoskrzydłych, jest ich zdolność do wytwarzania dźwięków. Robią to m. in. za pomocą pocieranych o siebie skrzydeł (świerszcze, pasikoniki), pocierając nogami o ciało lub skrzydła (szarańczaki). Narządy słuchu zlokalizowane są na odnóżach lub odwłoku.

Larwy i postaci dojrzałe prowadzą podobny tryb życia. Prostoskrzydłe pod względem pobieranego pokarmu prezentują szerokie spektrum. Pasikoniki, jak. pasikonik zielony (Tettigonia viridissima) i łatczyn (Decticus), są mięsożerne. Szarańczaki, jak trajkotki (Tetrix), siwoszki (Oedipoda), szarańcze (Locusta) i koniki (Chortippus), są roślinożerne. Świerszcze, jak świerszcz polny (Gryllus campestris) i domowy (Acheta domesticus), są wszystkożerne.

Przeczytaj też  Parazytologia

W krajowej faunie występuje też jeden gatunek zawleczony z Azji, przedstawiciel śpieszkowatych (Raphidiophoridae), śpieszek szklarniowy (Tachycines asynamorus).

 

 ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu