Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [13]
Loading...
8347
Pożywienie

Koniki polne

Koniki polne są dla zwierząt terraryjnych najłatwiejszym źródłem pokarmu dostępnym w środowisku naturalnym, owady te należą do tzw. „planktonu łąkowego”. Można je znaleźć na łąkach (szczególnie suchych, niekoszonych), pastwiskach, ogrodach, miejskich parkach i wszelkich większych trawnikach. Występują oczywiście tylko w okresie od wiosny do jesieni. Długość ich ciała dochodzi do ok. 2 cm. Posiadają bardzo zróżnicowane ubarwienie, od zielonego, przez szaro-brązowe (najczęściej spotykane), do różowo-czerwonego. Koniki polne najlepiej łapać jest siatką na motyle, którą wykonuje się nisko przy ziemi, szybkie ruchy na boki, jednocześnie posuwając się do przodu. Gdy po jakimś czasie uznamy, że owadów jest wystarczająco dużo, szybko zakręcamy ręką wylot siatki, a następnie jej zawartość przesypujemy do małego worka, słoika lub pudełka. Po udanych łowach, należy przebrać zawartość pojemnika, ponieważ do siatki złapią się nie tylko koniki polne, ale również inne gatunki owadów. Inną metodą jest chwytanie koników rękami, wymaga to dużej zręczności i jest bardziej czasochłonne. Gdy jednorazowo złapało się większą ilość koników, można je przetrzymywać przez jakiś czas, mając ich pewien zapas. Można przetrzymywać je w domu w pełni żywe, przez kilka dni, w dużym słoju, karmiąc je świeżą trawą oraz mniszkiem lekarskim i innymi roślinami. Metodą pozwalającą na dłuższe przetrzymywanie tych owadów jest umieszczenie ich w lodówce, w temperaturze ok. 4°C, wprowadzając je w letarg. Jeśli natomiast ktoś ma przy domu ogródek, może spróbować zbudować konikom polnym „zagrodę”, w której będą one żyły tak jak w naturze, jednak na ograniczonej przestrzeni. Należy zbić z desek drewniany szkielet, w kształcie prostopadłościanu lub sześcianu, a następnie rozpiąć na nim bardzo drobną siatkę lub gęstą gazę. Ściany można również wykonać ze szkła, a tylko dach z siatki. Podłogę zostawiamy niezabudowaną. Zagrodę ustawia się w słonecznym miejscu, na trawie i wpuszcza owady. Można je stamtąd wybierać w każdej chwili gdy zaistnieje potrzeba nakarmienia zwierząt w terrarium, należy pamiętać oczywiście o uzupełnianiu zagrody w nowe koniki. Przed upuszczeniem owadów do terrarium, trzeba sprawdzić, czy nie są nosicielami roztoczy.

Przeczytaj też  Mięso

Warto pamiętać o tym, że „plankton łąkowy” zebrany na łące przy trasie szybkiego ruchu czy na trawniku przed blokiem w centrum miasta może bardziej zaszkodzić naszym zwierzakom niż pomóc. Dlatego też koniki polne powinniśmy zbierać w miejscach odległych od terenów zurbanizowanych.

Konikami można karmić wszelkie owadożerne jaszczurki oraz płazy, żółwie, pająki i skorpiony.ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu