Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [7]
Loading...
6871
Pożywienie

Ćmy

Ćmy należą do jednych z najłatwiejszych do odławiania w środowisku naturalnym owadów karmowych. Są aktywne wieczorem i nocą, dlatego właśnie wtedy należy je chwytać. Można do tego celu używać różnego rodzaju skonstruowanych przez siebie pułapek lub bardziej „prymitywnych” metod. Najłatwiejszym sposobem łapania ciem jest wykorzystanie ich naturalnej skłonności – przylatywanie do światła, można w tym celu wystawić na dworze (jeśli ktoś mieszka w bloku – na balkonie lub parapecie) lampę, do której owady będą przylatywać i wówczas łapać je, np. siatką na motyle lub w siatką do rybek. Można też zapalić światło w pokoju i specjalnie otworzyć okno, wtedy jednak do domu będą wpadać również nieproszeni goście tacy jak, np. komary. Nieraz oczywiście ćmy same wpadają przypadkowo do mieszkania. Czasami, wczesnym wieczorem lub o świcie, ćmy można również wypłaszać z trawy i innych zarośli. Innym, bardziej wymyślnym sposobem zwabiania i łapania ciem, jest budowanie specjalnie do tego celu przeznaczonych pułapek. Najprostszą jest duży kawałek białego materiału (papier lub lepiej płótno, np. prześcieradło), rozwieszony na pewnej wysokości, wysokim płocie, murze, drzewie lub ścianie domu, przed którym to umieścić należy jakieś źródło światła, najłatwiej lampę naftową (niezmiernie bardzo rzadko już jednak dzisiaj używaną). Owady będą siadać na materiale, z którego można je zbierać, np. siatką dla rybek akwariowych, a w przypadku jej braku ręką lub jakimś naczyniem. Jeśli natomiast ktoś lubi majsterkować, może pokusić się o budowę dużo bardziej wymyślnej i skomplikowanej pułapki. Do tego celu posłużyć może duże wiadro, plastikowy pojemnik, wysoki karton lub specjalnie do tego celu skonstruowana drewniana skrzynka, a jeszcze lepiej przezroczysty, szklany zbiornik, o przykładowych wymiarach 60x40x70 cm (dł.szer.wys.), lub inna, ważne by był wysoki i względnie szeroki. Jego wylot musi być częściowo zasłonięty, przez zamontowanie pod odpowiednim kątem fragmentów śliskiego materiału (szkło), po którym zwabione światłem owady będą ześlizgiwać się na dno pojemnika, a jednocześnie nie będą miału możliwości wylotu, powstanie wówczas coś w rodzaju lejka. Od góry należy powiesić żarówkę niezbyt dużej mocy (do 40W), przykrytą skośną, dachowatą pokrywą (rys). Konstrukcja takiej pułapki w opisie może wydawać się prosta, ale w rzeczywistości jest to dużo trudniejsze.
Ćmami można karmić takie zwierzęta terraryjne jak jaszczurki (chętnie jedzą je gekony, anolisy, kameleony), większe płazy, takie jak, np. ropuchy, duże rzekotki oraz pająki.

Przeczytaj też  Mięso

Przed podaniem ciem zwierzętom, należy je dokładnie obejrzeć, czy nie są nosicielami pasożytów zewnętrznych.ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu