Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [4]
Loading...
713
Holothele, Ptaszniki – Opisy

Holothele denticulata

Przeczytaj również Ptaszniki – najczęściej zadawane pytania oraz zobacz powiązane artykuły

Holothele denticulata – ptasznik

Gatunek sklasyfikowany w 1930 roku przez Franganill’a. Na wolności występuje w południowo-wschodniej części Kuby. Inne nazwy to Ischnocolus denticulatus i Ischnocolus denticularis.

Jest to mały ptasznik, dorastający do 2 cm ciała.

Podstawowym ubarwieniem tego ptasznika jest brąz. Tarczka grzbietowa ze złotym połyskiem. Jego odwłok jest podłużny. Końcówki kończyn są jaśniejsze.

Jako podłoża można użyć torfu lub substratu kokosowego. Na kryjówkę nadaje się kawałek kory lub korzeń. Zostanie ona dość szybko pokryta warstwą pajęczyny. Wymaga temperatury w granicach 28-33°C w dzień i 18-20°C w nocy. Wilgotność powinna być bardzo wysoka i utrzymywać się na poziomie 90-100%. Z tego też względu terrarium dla tego gatunku powinno być bardzo przewiewne.

Dojrzałe samce mają na nogogłaszczkach narządy kopulacyjne (tzw. bulbusy), a na przedniej, najdłuższej parze kończyn krocznych haczyki. Są o wiele mniejsze, niż samice.

Młode pajączki karmimy muszkami owocowymi i małymi larwami mącznika młynarka. Starszym i dorosłym osobnikom można podawać mniejsze świerszcze, muchy, larwy mącznika młynarka.

Ptasznik ten nie ma jadu niebezpiecznego dla zdrowia człowieka. Nie przejawia agresywności. Nadaje się dla początkujących.

 

Opracowanie i źródła informacji

Autor: Awikularia
Literatura:
F. Kovarik, Sklipkani, 1998;
H. J. Peters, Tarantulas of the world, Kleiner Atlas der Vogelspinnen, cz. 2, 2000
N. I. Platnick, The World Spider Catalog, 2000-2005;

Przeczytaj też  Chilobrachys andersoni


ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu