Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [7]
Loading...
3839
Grammostola, Ptaszniki – Opisy

Grammostola iheringi

Przeczytaj również Ptaszniki – najczęściej zadawane pytania oraz zobacz powiązane artykuły

Grammostola iheringi – ptasznik

Gatunek sklasyfikowany w 1891 roku przez Keyserling’a. Na wolności występuje w południowej części Brazylii. Inne nazwy to Eurypelma iheringii, Agathostola iheringi, Citharoscelus iheringi, Grammostola jheringi, Grammostola gigantea i Grammostola iheringii. Angielska nazwa tego pająka to Entre Rios Tarantula.

Dorasta do 5-6 cm ciała, z rozpostartymi odnóżami do 15 cm.

Bardzo ładnie ubarwiony ptasznik. Tarczka grzbietowa i odnoża są czarne. Odnóża dość gęsto owłosione. Odwłok jest czarny, porośnięty dłuższymi, czerwonymi włoskami. Na odwłoku ciemniejsze lusterko z trójkątnym wzorem. Nie ma różnic w ubarwieniu samic i samców.

Wymaga terrarium o wymiarach 25/25/25 cm. Jako podłoże nadaje się substrat kokosowy lub torf. Na kryjówkę można użyć kawałka kory lub korzenia. Wilgotność powinna utrzymywać się na poziomie ok. 75%, a temperatura powinna mieścić się w granicach 25-30°C, z nocnymi spadkami do 18-20°C.

Dojrzały samiec ma na nogogłaszczkach narządy kopulacyjne (tzw. bulbusy), a na przedniej, najdłuższej parze odnóży krocznych haczyki.

Młodym pajączkom podajemy owady i ich larwy (np. much czy mącznika młynarka). Podrostki i dorosłe osobniki karmimy świerszczami, karaczanami i szarańczą.

Jad Grammostola iheringi nie jest niebezpieczny dla człowieka. Niektóre osobniki wyczesują włoski parzące z odwłoka. Pająk ten nadaje się dla początkujących terrarystów.

Przeczytaj też  Pamphobeteus ornatus

Autor: Awikularia
Literatura:
F. Kovarik, Sklipkani, 1998;
H.J. Peters, Tarantulas of the world, Kleiner Atlas der Vogelspinnen, cz. 1, 2000;
N. I. Platnick, The World Spider Catalog, 2000-2005;
Rick C. West, www.birdspiders.com;
http://geagallerie.free.fr/galerie4.htm;ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Jedno przemyślenie na temat Grammostola iheringi

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu