Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
4903
Rośliny – Opisy

Fittonia – fittonia

 

Rodzina: Akantusowate (Acanthaceae)

Wielkość

Jest to niewielka bylinka, tworząca płożące pędy wysokości do 10-15 cm.

Wygląd

Fittonia to jeden z najozdobniejszych i najlepszych gatunków do terrariów. Ma cienkie, owłosione pędy z których wyrastają okrągawe, sztywne listki, także pokryte drobnymi włoskami, ciemnozielone z kremowym zabarwieniem nerwów. Przy dobrych warunkach wytwarzają kwiaty, które jednak nie są zbytnio ozdobne, są to cienkie kłosy wysokości 2-3cm z których wyrastają drobne biało-zielone kwiatki.

Gatunki/odmiany

  • Fittonia Verschaffelta (F. verschaffeltii), jest to jedyny dostępny na rynku gatunek, ale brak w wyborze gatunków rekompensuje nam wybór odmian, najpopularniejsza jest „Agryroneura” o srebrzystym zabarwieniu nerwów. „Minima” to miniaturka świetnie nadająca się do małych terrariów bądź na półki w górnych częściach gdzie jej pędy będą mogły swobodnie zwisać.

Występowanie

Tropikalne regiony Ameryki Południowej (Kolumbia, Wenezuela, Gujana).

Informacje dodatkowe

Nazwa „Fittonia” wzięła się od dwóch Angielek – Elizabeth i Mary Fitton. Jest to dość odporny gatunek, mogący znieść niewielkie zaniedbania z wyjątkiem suszy. Rośnie bardzo szybko mogąc w krótkim czasie zarosnąć sporą część w terrarium. Ale jeśli zbytnio się rozprzestrzeni można go łatwo przyciąć, a ze ściętych pędów zrobić sadzonki. Roślinę należy posadzić tak, aby światło padało z przodu gdyż roślina ta dość szybko odwraca się w stronę światła. Najlepiej jest trzymać ją w pojemniku gdyż jej system korzeniowy jest bardzo ekspansywny i przy ewentualnej przeprowadzce było by z nim sporo kłopotów.

Przeczytaj też  Fuchsia - fuksja

Zastosowanie

Małe, średnie i duże terraria tropikalne, najlepiej posadzić obok zbiornika wodnego gdzie panuje największa wilgotność.

Stanowisko

Jasne bądź półcieniste, ciepłe o wysokiej wilgotności powietrza, gleba żyzna, pulchna z dodatkiem torfu.

Hodowla

Fittonia jest bardzo prosta w hodowli, od czasu do czasu podlewamy glebę, ale pamiętając aby jej nie zalać. Często zraszamy, gdyż rośliny bardzo to lubią. Co 2 miesiące stosujemy pałeczki bądź granulki nawozowe.

Rozmnażanie

Z sadzonek bądź przez podział kęp podczas przesadzania.

 

Opracowanie i źródła informacji

Piotr Jagodziński

Na podstawie własnych doświadczeń i literatury

  • H. Heitz „Rośliny doniczkowe”
  • D. Longman „Pielęgnowanie roślin pokojowych”ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu