Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [4]
Loading...
727
Ssaki – Opisy

Eolagurus przewalskii – stepoleming Przewalskiego

Eolagurus przewalskii – stepoleming Przewalskiego

Został pierwszy raz opisany przez Büchnera w 1889 roku. Jest to drugi gatunek o którym informacji można znaleźć niewiele w internecie. Wiadomo że różni się od Eolagurus luteus rozmiarami (jest mniejszy), gorzej rozwiniętymi pazurami na pierwszych kciukach a także bardziej zakrzywionym profilem osiowym czaszki.

Dawniej zaliczany do Eolagurus luteus, obecnie przez większość biologów uważany za osobny gatunek (G. M. Allen, 1940; Corbet and Hill, 1991; Musser & Carleton, 1993; Pavlinov 1995).Występuje na większości terenów Mongolii (za wyjątkiem jej północnych obszarów) a także w północno-zachodnich Chinach (w prowincjach Xinjiang, Qinghai, Gansu i Mongolii Wewnętrznej).

 

Systematyka

Domena: eukarioty (Eucaryota)
Królestwo: zwierzęta (Animalia)
Typ: strunowce (Chordata)
Podtyp: kręgowce (Vertabrata)
Gromada: ssaki (Mammalia)
Podgromada: ssaki żyworodne (Theria)
Szczep: łożyskowce (Eutheria)
Rząd: gryzonie (Rodentia)
Rodzina: chomikowate (Cricetidae)
Podrodzina: nornikowate (Arvicolinae)
Rodzaj: Eolagurus
Rodzaj: Eolagurus przewalskii (Büchner, 1889)

 

Opracowanie i źródła informacji
Piotr Jagodziński

Przeczytaj też  Petaurus breviceps - lotopałanka karłowata


ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu