Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [4]
Loading...
1867
Mrówki – Opisy, Owady – Opisy

Camponotus lateralis

Camponotus lateralis

Camponotus lateralis jest gatunkiem żyjącym w drzewach (jak wszystkie gatunki z rodzaju Camponotus) występującym w południowej i środkowej Europie, na Kaukazie oraz wschodniej części Morza Śródziemnego. Zasiedlają tereny nasłonecznione, często gniazda budowane pod kamieniami oraz na stromych zboczach.

Wygląd

Cenna w hodowli mrówka głównie ze względu na nietypowe ubarwienie. Ciało wyraźnie rzeźbione. Głowa koloru od żółto-brązowej do czarniawego brązu. Pozostała część ciała czarna. Królowa diametralnie różni się od robotnic – jest dużo większa i cała czarna. Gatunek łatwy do pomylenia z Camponotus rebeccae.

Wielkość

Królowa – od 8 mm do 11 mm
Robotnice – od 3 mm do 7 mm
Wśród robotnic tego gatunku występuje polimorfizm. Wyróżniamy kastę żołnierzy i piastunek

Żywienie

Mrówki te w hodowli karmimy miodem oraz pokarmem białkowym, np. świerszczami. W naturze żywią się spadzią oraz polują na drobne bezkręgowce.

Hodowla

Zalecane formikarium korkowe (dendrofil) w pozycji pionowej. Jeżeli chcemy odwzorować naturalne warunki arena może być wyłożona korą. Można dogrzewać arenę zwykłą lampką biurową. Mrówka lubi wilgoć. Zalecamy podawać martwe owady. Hibernacja konieczna do prawidłowego rozwoju kolonii. Mrówka nie występuje w Polsce. Zalecana temperatura 20-26°C. Maksymalnie 29°C. Polecany hodowcom, które mają pewne doświadczenie w hodowli mrówek (gatunek o średnim stopniu trudności). Wolno się rozwija. Gatunek o zadziwiająco małym stopniu płochliwości (liczne drgania nie narażą tak bardzo kolonii na odebranie ich jako potencjalnego zagrożenia).

Przeczytaj też  Samia cynthia riciniZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu