Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [10]
Loading...
3983
Mrówki – Opisy, Owady – Opisy

Camponotus vagus

Camponotus vagus

Wygląd Camponotus vagus (Scopoli, 1763) cechuje czarne, matowe ubarwienie, z dosyć licznymi wloskami. Wygląd, jak u innych gmachówek, uzależniony jest przynależnością do kasty.
Wielkość
  • Królowa: 14-16 mm,
  • Samiec: 10-12 mm,
  • Robotnice: 7-12 mm
Występowanie Występuje pospolicie w Południowej Europie i Azji Mniejszej. W Polsce rzadka, spotykana jednak w mieszanych, dobrze nasłonecznionych lasach.
Żywienie Spadź oraz drobne owady.
Cechy szczególne Jest to druga co do wielkości mrówka występująca w Polsce. W odróżnieniu od pozostałych gmachówek, preferuje raczej dobrze nasłonecznione polany z pojedynczymi drzewami.
Hodowla Gatunek dosyć trudno dostępny, zalecany dla osób cierpliwych. Wymaga dogrzewania.
Hibernacja Tak
Ochrona gatunkowa: Nie
Lot godowy: Lipiec i pierwsza połowa sierpnia.

Opracowanie i źródła informacji
Opracowała Marta Anna Szelegieniec (Lilith66)
Na podstawie własnych doświadczeń i danych z serwisu formicopedia.org

Przeczytaj też  Formica rufa - mrówka rudnica


ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu