Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
248
Encyklopedia, Chrząszcze – Chrząszcze Polski, Owady – Encyklopedia

Byrrhidae – otrupkowate

Otrupkowate (Byrrhidae, Latreille, 1804) Nieliczna rodzina owadów (Insecta) z rzędu chrząszczy (Coleoptera). Około 400 gatunków. Rodzina związana ze strefą klimatu umiarkowanego północnej półkuli. Z Polski wykazano ok. 20 gatunków. Są to chrząszcze niewielkich rozmiarów, mieszczą się w przedziale długości 1 – 13 mm. Czułki średniej długości, paciorkowate z wykształconą na ich końcach kilkuczłonową buławką. Głowa bez przyoczek, mała, podgięta pod przedplecze, ale w nie nie wsunięta. Przedplecze szerokie, krótkie, wyraźnie punktowane. Tułów typowy. Pokrywy wypukłe i zaokrąglone, nadają ciału razem z głową i przedpleczem kulisty kształt. Mogą być gęsto owłosione i punktowane, czasem włoski tworzą wyraźne kępki. Jeśli druga para skrzydeł nie występuje, to są zrośnięte. Ubarwienie przeważnie brunatne, czarne lub metaliczne. Nogi krótkie, z rozszerzonymi udami i goleniami. Stopy cztero lub pięcioczłonowe. Odwłok schowany pod pokrywami. Biologia tej rodziny jest bardzo słabo poznana. Dorosłe owady żerują na korzeniach traw i mchów lub odżywiają się martwą materią organiczną. U wielu gatunków stadia larwalne nie są poznane. Najpospolitszy gatunek: otrupek (Byrrhus pitula).

Przeczytaj też  Egzokutikula


ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu