Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
1938
Encyklopedia, Chrząszcze – Chrząszcze Polski, Owady – Encyklopedia

Buprestidae – bogatkowate

Bogatkowate (Buprestidae, Leach, 1815) Rodzina owadów (Insecta) z rzędu chrząszczy (Coleoptera). Na świecie opisano ok. 12.000 gatunków, z terenu Polski wykazano obecność ponad 80. Są chrząszczami o dużej rozpiętości rozmiarów, osiągają 2 – 40 mm długości ciała, krajowe rzadko przekraczają 20 mm. Posiadają krótkie, piłkowane anteny zbudowane z 11 członów. Głowa dość szeroka z dużymi oczami. Tworzy z przedpleczem i pokrywami zwartą „kompaktową” budowę ciała. Przedplecze silnie zesklerotyzowane, trapezowate lub zaokrąglone po bokach. Jego powierzchnia może być pofałdowana i silnie punktowana. Pokrywy wydłużone, zaokrąglone i przypłaszczone. Czasem ich brzeg jest lekko załamany i silnie zwężają się ku końcom. Spotykane są też gatunki bardzo zaokrąglone i krępe. Pokrywy bardzo silnie zesklerotyzowane, na ich powierzchni mogą znajdować się punkty, rowki lub szczecinki. Charakterystyczną cechą bogatkowatych jest ich ubarwienie. Krajowe gatunki są dość niepozorne, głównie metalicznie zielone i miedziane, tropikalne gatunki spotykane we wszelkich kombinacjach kolorów. Druga para błoniastych skrzydeł dobrze rozwinięta. Nogi średniej długości, zwarcie przylegają do ciała, gdy są schowane. Stopy pięcioczłonowe, czwarty człon rozszerzony. Odwłok w całości schowany jest pod pokrywami. Dorosłe owady spotykane są na kwiatach, gdzie odżywiają się nektarem i pyłkiem. Beznogie larwy żerują początkowo pod korą drzew, później drążą charakterystyczne korytarze w drewnie. Cykl rozwojowy trwa 1 – 4 lata, choć słyszałem o przypadku rozwoju przez ponad 20 lat. Ze względu na małe liczebności populacji, bogatki nie stanowią większego zagrożenia jako szkodniki techniczne drewna. W niektórych kulturach wyrabia się z nich biżuterię lub stanowią wartościowy pokarm. 26 gatunków znajduje się na czerwonej liście, jeden objęty jest ochroną prawną – bogatek wspaniały (Buprestis splendens). Przedstawiciele: miedziak sosnowiec (Chalcophora mariana), opiętek zielony (Agrilus viridis), kwietniczek (Anthaxia fulgurans).

Przeczytaj też  Heliotermia


ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu