Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
439
Encyklopedia, Chrząszcze – Chrząszcze Polski, Owady – Encyklopedia

Bostrichidae – kapturnikowate

Kapturnikowate (Bostrichidae, Latreille, 1802) Rodzina owadów (Insecta) z rzędu chrząszczy (Coleoptera) Rodzina dość nieliczna. Opisano ok. 550 gatunków na świecie, z czego z Polski wykazano obecność 10. Są tp przeważnie owady niewielkie, rzadko średniej wielkości.Swoimi rozmiarami mieszczą się w przedziale 2,5 – 13 mm. Ich średniej długości czułki zakończone są trójczłonową buławką. Zbudowane są z 9 – 11 członów. Głowa mała, skierowana ku dołowi i przykryta z góry przedpleczem, jak kapturem. Przedplecze szerokie, zaokrąglone po bokach i w swojej przedniej części. Najczęściej jest silnie wypukłe i pokryte drobnymi guzkami. Pokrywy wydłużone, nadają ciału cylindryczny kształt. Mogą być z tyłu zaokrąglone lub przypłaszczone z wyraźnymi hakami i kolcami jak u korników (Scolytinae). Same pokrywy mogą być regularnie punktowane lub pokryte guzkowatymi zgrubieniami. Kolory przeważnie ciemne: czerń, brąz, czasem czerwień. Na ciele mogą pojawiać się włoski. Druga para błoniastych skrzydeł przeważnie dobrze wykształcona. Nogi długie, smukłe, z licznymi kolcami i szczecinkami. Stopy 4 lub 5 członowe, ale w tym wypadku pierwszy człon jest silnie zredukowany. Odwłok, schowany pod pokrywami, tworzy pięć widocznych sternitów. Kapturnikowate prowadzą tryb życia podobny do korników. Żerują pod korą lub w drewnie obumierających drzew. Nieliczne gatunki odżywiają się ziarnem i są notowane jako szkodniki magazynowe. Imagines prowadzą skryty tryb życia, można je zaobserwować w czasie lotu po zmroku. Robakowate larwy tych owadów drążą chodniki w drewnie i przechodzą w nim cały rozwój. Biologia tej grupy jest bardzo słabo poznana. Pospolite gatunki, uznane za szkodniki to: kapturnik zbożowiec (Rhizopertha dominica), kapturnik kapucynek (Bostrychus capucinus).

Przeczytaj też  Thysanoptera - przylżeńce


ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu