Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [4]
Loading...
1960
Jaszczurki – Opisy, Kameleonowate

Archaius tigris

Archaius tigris – kameleon

Kameleon Archaius tigris (Kuhl, 1820) Do niedawna należał do rodzaju Columma jako Calumma tigris. Obecnie jedyny przedstawiciel rodzaju Archaius.

Niewielki kameleon o maksymalnej długości 16 cm. Na końcu pyska posiada niewielki 3 milimetrowy wyrostek. Broda przeważnie jasnoszara lub biała pokryta kolczastymi łuskami. Na grzbiecie również występują kolczaste łuski oraz u niektórych osobników biały pasek ciągnący się od kasku do początku ogona. Kask delikatnie zaznaczony. Podstawowy kolor ciała zielonoszary, miejscami występują żółtawe i jasnoniebieskie przebarwienia. Niektóre osobniki mają ciało pokryte niewielkimi czarnymi plamami.

Długość życia

2-5 lat

Występowanie

Seszele

Aktywność

Dzienna

Środowisko życia

Gatunek nadrzewny

Wygląd

Wygląd samca

Samiec posiada delikatne zgrubienie u nasady ogona na narządy kopulacyjne, jest to widoczne po 7-8 miesiącu życia.

Wygląd samicy

Wygląd identyczny z samcem, brak tylko zgrubienia u nasady ogona.

 

Cechy szczególne

  • Popularność: bardzo niska
  • Temperament: nieliczni hodowcy którzy zajmują się tym gatunkiem zauważają bardzo małą agresywność i spokojny temperament. Jeden z hodowców wręcz poleca trzymanie w grupach, sam trzyma po 5 osobników (2.3) w jednym terrarium.
  • Szybkość ruchu: średnia
  • Oswajalność: niska
  • Hodowla grupowa: możliwa hodowla w parach (także haremy)
Przeczytaj też  Lygodactylus williamsi - gekon Williamsa

 

Biotop

Archaius tigris zamieszkuje Seszele a dokładnie wyspy Mahé, Silhouette oraz Praslin. Jest to gatunek endemiczny. Całkowity obszar występowania to 45 km², można go spotkać od 0 do 550 m n.p.m. Całkowita populacja jest szacowana na mniej niż 2000 osobników. Na Seszelach występuje klimat równikowy wilgotny z wyraźną porą monsunową. Temperatura powietrza waha się od 24°C nocą do 30°C w dzień w najcieplejszych miesiącach. Podczas najchłodniejszych miesięcy – lipca i sierpnia temperatura spada nocą do 21°C w dzień 26-28°C.

Temperatura

Lato: dzień 27-30°C, noc 24-25°C. Zima: dzień 26-27°C noc 23-24°C.

Wilgotność

Dzień 70-80%, noc 90-99%.

Terrarium

Terrarium tropikalne. Częściowo siatkowe z miejscem do wygrzewania. Koniecznym elementem wystroju terrarium są cienkie gałązki, umieszczone w ten sposób, aby zapewnić zwierzętom jak najwięcej miejsc do wspinania, których obecność odzwierciedla im naturalne warunki życia. Minimalne zraszanie 2 razy w ciągu doby.
Hodowcy którzy odnieśli sukces z tym gatunkiem podają dolną granica temperatury dla dorosłych zwierząt 20°C a górną 35°C. Spadek wilgotności poniżej 60% jest niewskazany, kameleony te wtedy wyraźnie zaczynają szukać wilgotnych miejsc.

Wielkość terrarium dla dorosłego osobnika 30x30x60 cm. Oświetlenie cykl 12 godzinny. UVB 5%.

Żywienie

2-3 razy w tygodniu, samice i młode częściej. Wszelkie witaminy powinny być podawane sporadycznie 3-4 razy w miesiącu. Wapń młodym i ciężarnym samicom podajemy co drugie karmienie.

Rozmnażanie

Pierwsze próby rozmnożenia możliwe w wieku 9-10 miesięcy dla samicy. Samice składają jaja do 3-4 roku życia. W celu rozmnożenia w miesiącach letnich po 3-4 tygodniach od rozpoczęcia symulacji pory deszczowej wprowadza się samicę do klatki samca. Przy hodowli grupowej po rozpoczęciu pory deszczowej pozostaje obserwowanie zachowania samicy. Pora deszczowa trwa na Seszelach od maja do października. Samiec który chce kopulować zbliża się do samicy intensywnie kołysząc głową, samica która jest receptywna pozwala na kopulacje. Jeśli nie jest atakuje samca przybierając ciemne kolory. Metod na silną stymulacje rozrodczą jest niewiele (małe zróżnicowanie roczne) dlatego też niezbędne może okazać się posiadanie dwóch samców. Widok drugiego samca-rywala będzie czynnikiem stymulującym. Okres ciąży trwa w temperaturze 27°C do dwóch miesięcy. W niższych temperaturach tj. 23°C ciąża może przedłużyć się do 70 dni. Samica składa od 5 do 12 jaj maksymalnie 3-4 razy do roku, zakopując je dość płytko w podłożu. W naturze samice często składają jaja wewnątrz roślin. Takie zachowanie może występować także w niewoli dlatego jeśli wiemy że samica będzie składać jaja dodajemy do zbiornika hodowlanego np. bromelie. Jaja inkubujemy w pojemniku z perlitem lub innym podłożem. Proces inkubacji trwa podobnie do okresu ciąży tj. około dwóch miesięcy przy dziennej temperaturze 27°C. Zwiększając lub zmniejszając temperaturę inkubacji o już 3°C procent klucia młodych jest dużo niższy, szczególnie w przypadku podwyższenia temperatury.

Przeczytaj też  Phalacrognathus muelleri

Jeden z hodowców który regularnie otrzymuje przychówek inkubuje jaja w stałej temperaturze 26-27°C, jako podłoże stosuje wermikulit (w zasadzie tylko jako stabilne podłoże) a same jaja zanurzone są na 1 mm w wodzie.

Zimowanie

Kameleon ten zamieszkuje strefę podzwrotnikową, z tego względu zimowanie tj. znaczne obniżanie temperatur czy skracanie dnia wydaje się być niepotrzebne. Głównym czynnikiem stymulującym kopulacje jest prawdopodobnie wprowadzenie pory deszczowej oraz delikatne podniesienie temperatur.

Uwagi

  • Główna trudność polega na braku kilku niezależnych źródeł informacji na temat sposobu prawidłowej hodowli.
  • Sam gatunek sprawia wrażenie ciekawej dość prostej w hodowli alternatywy dla innych gatunków ciepłolubnych kameleonów.
  • Kameleon ten jest trzymany i rozmnażany w Europie w niewielkich ilościach, nie występuje w hodowlach w USA.
  • Obecnie wywóz tego gatunku z Seszeli jest całkowicie wstrzymany, wszystkie sprzedawane osobniki powinny być teoretycznie urodzone w niewoli.

 

Opracowanie i źródła informacji
Opracował Marcin Nawrot na postawie:

  1. www.terrainspira.ch/berichte/chamaeleon/calumma_tigris.html
  2. www.iucnredlist.org/details/61425/0
  3. www.en.wikipedia.org/wiki/Archaius_tigris
  4. www.iten-online.ch/klima/afrika/seychellen/mahe.htm
  5. www.calummatigris.mx35.de
  6. www.phelsumania.com/public/articles/fauna_tigris_1.html

Jedno przemyślenie na temat Archaius tigris

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu