Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [11]
Loading...
2397
Płazy – Opisy, Płazy bezogonowe – opisy

Agalychnis spp. – chwytnice

Agalychnis 

 

Systematyka

Domena: eukarionty
Królestwo: zwierzęta
Typ: strunowce
Podtyp: kręgowce
Gromada: płazy
Rząd: bezogonowe
Rodzina: rzekotkowate
Podrodzina: Phyllomedusinae
Rodzaj: Agalychnis (Cope, 1864)

 

Nazewnictwo

Nazwa czeska: Listovnice

Nazwa litewska: Ryškiaakės kvaksės

Nazwa niemiecka: Rotaugenlaubfrösche

Nazwa rosyjska: Яркоглазые квакши

Gatunki należące do rodzaju

 • Agalychnis annae (Duellman, 1963)
 • Agalychnis callidryas (Cope, 1862)
 • Agalychnis litodryas (Duellman and Trueb, 1967)
 • Agalychnis moreletii (Duméril, 1853)
 • Agalychnis saltator (Taylor, 1955)
 • Agalychnis spurrelli (Boulenger, 1913)

Wygląd

Przedstawiciele rodzaju Agalychnis są płazami średnich rozmiarów, u których długość ciała mieści się w przedziale 4-9 cm. Samce są nieco mniejsze od samic. Agalychnis posiadają delikatną i smukłą sylwetkę, a ich kończyny są cienkie i długie. Palce kończyn posiadają przylgi, które umożliwiają im wspinanie się po gładkich i pionowych powierzchniach. Palce tylnych kończyn połączone są w większym stopniu błoną pławną, w odniesieniu do odnóży przednich. Zawsze pierwszy palec jest krótszy od drugiego. Głowa zaopatrzona w duże oczy z czerwoną, czarną bądź żółtą tęczówką i poziomo usytuowaną czarną źrenicą. Tuż za okiem znajduję się błona bębenkowa. Ich ubarwienie zależne jest od samopoczucia, panujących warunków i cech osobniczych, waha się od jasno do ciemnozielonego. Na stronie grzbietowej mogą znajdować się drobne białe lub kremowe plamki. Strona boczna tułowia u większości gatunków posiada kolorowe zabarwienie. Strona brzuszna zazwyczaj biała, bądź kremowa z brodawkowatą strukturę. Zabarwienie rzekotek staje się ciemniejsze w nocy.

Występowanie

Przedstawiciele rodzaju Agalychnis zamieszkują lasy Meksyku, Ameryki Środkowej oraz północno-zachodniej części Ameryki Południowej.

Gatunek Kategoria IUCN Występowanie
Agalychnis annae Zagrożony Kostaryka
Agalychnis callidrya Niższego ryzyka Belize, Kolumbia, Kostaryka, Gwatemala, Honduras, Meksyk,
Nikaragua, Panama
Agalychnis moreletii Krytycznie zagrożony Belize, Salwador, Gwatemala, Honduras, Meksyk
Agalychnis  saltator Niższego ryzyka Kostaryka, Honduras, Nikaragua
Agalychnis spurrell Niższego ryzyka Kolumbia, Kostaryka, Ekwador, Panama
Przeczytaj też  Lepidobatrachus laevis - żaba budgetta

 

Biotop

Biotop to obszar jednorodny pod względem czynników abiotycznych i biotycznych, będący środowiskiem życia biocenozy. Przykładami biotopów są: torfowiska wysokie, strefy przybrzeżne mórz. Czasem pojęcie to jest używane jako synonim ekosystemu¹.

Rzekotki należące do rodzaju Agalychnis zamieszkują wilgotne lasy deszczowe środkowoamerykańskiej krainy neotropikalnej.  Głównym miejscem ich występowania są lasy terenów nizinny, jednak możemy spotkać  je także w wilgotnych lasach obszarów górskich ( do 1500 m n.p.m.).  Miejscem ich bytowania są głównie drzewa porośnięte epifitami , a także inne rośliny tropikalne, zwłaszcza te o dużych liściach. Wybór wielkości liścia uzależniony jest od rozmiarów płaza, który dzień spędza śpiąc na jego spodniej stronie.  Ze względu na nocny tryb życia, płazy z rodzaju Agalychnis wybierają zacienione obszary lasu tropikalnego.  W zasięgu ich bytowania, zawsze znajdują się zbiorniki wodne lub strumienie, które są niezbędne zwłaszcza w okresie godowym.

Diagnoza systematyczna

Monofiletyzm tego rodzaju tworzą 23 przemiany jądrowe i mitochondrialne genów białek i rybosomów. Potwierdza to załącznik 5 do pełnej listy molekularnych synapomorfii.
Agalychnis posiada bardziej obszerne błony pławne pomiędzy palcami kończyn przednich i tylnych w stosunku do Pachymedusa, Hylomantis, Cruziohyla, Phasmahyla oraz Phyllomedusa. Ponadto z wyjątkiem A. annae, wszystkie pozostałe gatunki posiadają żywo, bądź ciemno czerwoną tęczówkę.

Ze względu na brak informacji o budowie wewnętrznej struktury podrodziny Pelodryadinae, trudno określić przynależność niektórych gatunków posiadających obszerne błony pławne (Tyler,1968). Nie ustalona czy ta cecha plezjomorficzna powinna klasyfikować je do Phyllomedusinae.

Handel międzynarodowy

Agalychnis callidryas jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych płazów na całym świecie. Jej wizerunek jest często stosowany w różnego rodzaju kampaniach reklamowych i promocjach. Popyt na te rzekotki oraz innych przedstawicieli rodzaju Agalychnis w handlu międzynarodowym jest ogromny.

Te kolorowe żaby są bardzo popularne jak zwierzęta hodowlane i nagminnie trzymane w domach. Według danych zabranych przez US, w ostatnim dziesięcioleciu same tylko Stany Zjednoczone importowały 221.900 gatunków z rodzaju Agalychnis. A. callidryas była gatunkiem najczęściej importowanym, lecz przywieziono także 183 osobniki krytycznie zagrożonej A. moreletii.

Przeczytaj też  Rhipsalidopsis, Epiphyllum, Schlumbergera - kaktusy bożonarodzeniowe

US Fish and Wildlife Service wykazał, że w ciągu ostatniej dekady aż 13.000 osobników z gatunku A. callidryas oraz A. moreletii zostało importowanych z Gwatemalii do USA nielegalnie.

Główni eksporterzy rzekotek do USA:

 • Agalychnis sp. – Kostaryka, Ekwador, Ghana, Gwatemala,
  Honduras, Nikaragua, Niger, Panama
 • Agalychnis callidryas – Gwatemala, Honduras, Meksyk, Nikaragua, Panama
 • Agalychnis moreletii – Gwatemala
 • Agalychnis spurrelli – Kostaryka

Zagrożenie wyginięciem

Rzekotki te są zagrożone utratą siedlisk, degradacją ich środowiska naturalnego oraz epidemiom chorób. Na zmniejszanie populacji wpływają także zmiany klimatu oraz zanieczyszczenia środowiska. Sytuację tę pogarsza handel międzynarodowy gatunkami Agalychnis callidryas, Agalychnis moreletii oraz Agalychnis  annae.

Grzyby chytridiomycosis przyczyniły się do znacznego zmniejszenia populacji gatunków z rodzaju Agalychnis. Grzyby te, są prawdopodobnie główną przyczyną zniknięcia meksykańskiej populacji Agalychnis moreletii oraz sklasyfikowania tego gatunku przez IUCN jako krytycznie zagrożony. Ponadto IUCN klasyfikuje Agalychnis  annae jako gatunek zagrożony wyginięciem, natomiast pozostałe gatunki należące do rodzaju, zaliczane są do grupy mniejszej troski.

Agalychnis moreletii wykazuje drastyczny spadek populacji, który szacuje się na ponad 80% w ciągu ostatnich 10 lat. Liczba osobników stale maleje. Populacja Agalychnis annae także wykazuje duży spadek liczby osobników, który sięga ponad 50% w ciągu ostatnich 10 lat. Populacja Agalychnis spurrelli, stopniowo się zmniejsza , natomiast Agalychnis saltator jest pozornie stabilna.

Różnicowanie poszczególnych gatunków z rodzaju Agalychnis:

Gatunek Długość ciała Tęczówka Strona grzbietowa Strona brzuszna Bok tułowia Przylgi i łapy Uda i ramiona
Agalychnis annae Samiec 74mm,
Samica 84 mm
Żółta Zielona Kremowo-żółta do pomarańczowej Niebieski Zielono-niebiesko-pomarańczowe Niebieskie
Agalychnis callidrya Samiec 59 mm,
Samica 77 mm
Czerwona Zielona Biała Niebieski, fioletowy, bądź brązowy z biało-żółtym żebrowaniem Pomarańczowe (czasami częściowo zielone) Niebieskie, bądź pomarańczowe
Agalychnis moreletii Samiec 66 mm,
Samica 83 mm
Ciemnobrązowa, ciemnoczerwona lub czarna Zielona Żółto-pomarańczowa, bądź różowa Różowo-pomarańczowy Pomarańczowo-zielone Pomarańczowo-różowe
Agalychnis saltator Samiec 54 mm,
Samica 66 mm
Czerwona Zielona z jaśniejszymi żółtawymi pręgami Kremowa z odcieniami pomarańczu i żółci Niebieski, bądź fioletowy Pomarańczowo-zielone, czasami z dodatkiem barwy niebieskiej Pomarańczowe lub niebieskie
Agalychnis spurrell Samiec 56 mm w Costa Rice, 75 mm w Panamie
Samica 72 mm w Costa Rice, 93 mm w Panamie
Ciemnoczerwona Zielona do żółto-zielonej Kremowa lub pomarańczowa Różowy lub pomarańczowy Pomarańczowe lub różowe (czasami częściowo zielone) z dużą błoną pławną Pomarańczowe, bądź różowe

Gatunki dawniej przynależące do rodzaju

Dawniej do rodzaju Agalychnis należało 8 gatunków rzekotek, lecz po weryfikacji przynależności systematycznej, dwa z nich umieszczono w 2005 roku do nowo utworzonego rodzaju Cruziohyla:

 • Cruziohyla calcarifer (Boulenger, 1902)
 • Cruziohyla craspedopus (Funkhouse) 2010)

Rodzaj ten posiada kilka charkterystycznych cech morfologicznych odróżniających go od agalychnis:

 • odmienny kolor tęczówki: szary i żółty
 • brak powieki dolnej zakrywające oko u agalychnis
 • fałdy skórne na piętach

Opracowanie i źródła informacji
Opracował Konrad Pałka w oparciu o poniższe źródła dydaktyczne:

1) http://digitallibrary.amnh.org/dspace/bitstream/handle/2246/462/B294.pdf
2) http://www.ssn.org/

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu