Artykuł w kategoriach: Eublefarowate, Jaszczurki – Opisy

Eublepharis macularius – gekon lamparci*, eublefar lamparci


Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [41]
Loading...

Eublepharis macularius – eublefar lamparci (gekon lamparci*)

Nazewnictwo

Nazwa polska: Eublefar lamparci, * gekon lamparci (nieaktualna ze względu na wyodrębnienie tego gatunku do rodziny EublepharidaeEublefarowate)


Nazwa angielska: The Leopard gecko

Nazwa niemiecka: Der Leopardgecko

Nazwa czeska: Gekončík noční, gekončík skvrnitý

Nazwa francuska: Le gecko léopard

Eublepharis macularius występuje w Polsce pod nazwą gekon lamparci, eublefar lamparci lub rzadziej jako gekon tygrysi, jest jedną z najczęściej spotykanych jaszczurek w sklepach zoologicznych. Dzieje się tak za sprawą jego wspaniałego charakteru (np. łatwości oswajania), nieprzeciętnego wyglądu oraz prostoty hodowli, co pozwala sprzedawcom śmiato polecić go, jako jaszczurkę dla początkującego terrarysty.

Ten prowadzący nocny tryb życia gad zamieszkuje tereny stepowe oraz zbocza gór Bliskiego Wschodu, gdzie spotykany jest do 2100 m n. p. m.. Występuje w Iranie, Iraku, Turkmenii, Afganistanie, Pakistanie oraz części Indii. Na obszarach występowania tej jaszczurki temperatura latem w ciągu dnia rzadko przekracza 35°C a zima jest relatywnie ciepła – średnia temperatura to około 15°C.

Gekony lamparcie są jajorodne. Gdy się wykluwają są zadziwiająco małe -całkowita długość ciała to zaledwie 6-7 cm. Jaszczurki z rodziny Gekkonidae, osiągają niewielkie rozmiary, rzadko przekraczają 27 cm, a wielkość tą osiągają po upływie półtora roku. Opisywany gatunek jest jednym z największych przedstawicieli tej rodziny. Wyróżnia się kilka podgatunków.

Ciało gekona pokrywają drobne łuski, które w odróżnieniu od niektórych innych gadów nie nachodzą na siebie. Niektóre łuski są wypukłe i nadają skórze chropowaty wygląd. Po obu stronach dużej, jajowatej głowy znajdują się oczy ułożone pod kątem, co ułatwia polowanie oraz tropienie drobnych owadów.

Powieki w przeciwieństwie do wielu innych gatunków gekonów, są ruchome, zwierzę zamyka je, kiedy śpi. Brzuch pokryty małymi łuseczkami jest biały lub beżowy. U młodych powloką skórna często jest tak cienka, że widać budowę wewnętrzną zwierzęcia. Ogon, stanowiący połowę długości ciała, u młodych jest cienki, przy odpowiednim karmieniu, wraz z wiekiem i wzrostem, nabiera pokaźnych rozmiarów. Zasadą jest, ze im gekon jest lepiej odżywiony tym grubszy ma ogon. W ogonie zwierzę gromadzi zapasy tłuszczu, które pozwalają mu na przetrwanie ciężkich okresów bez jedzenia. Cztery kończyny sprawiające wrażenie dość delikatnych, są zakończone małymi paluszkami. Jak przystało na zwierzęta naziemne, gekony lamparcie zamiast przylg mają małe pazurki, które pozwalają im kopać jamy w piasku lub też szybko się wspinać po skałkach.


Najczęściej spotykane kolory zdobiące opisywany gatunek gekona, to połączenie żółci z czernią, przy czym kolor żółty stanowi tło, na którym występują czarne plamy. Wokół głowy przebiega biały „naszyjnik”. Podobnie jak w przypadku wielu innych zwierząt, hodowcy gekona lamparciego uzyskali odmiany barwne tej jaszczurki. Do najbardziej znanych odmian należą: albinotyczna, u której kolor czarny został zastąpiony przez różowy lub jasno-brązowy, oraz hypomelanistyczna, u której ilość czarnego koloru została zredukowana. Istnieją także odmiany całkowicie białe, takie jak Super Raptor lub White King.

W środowisku naturalnym żywi się przede wszystkim małymi owadami, sporadycznie dorosłe gekony polują na małe ssaki. W warunkach terrarium jednak, ssaki (zazwyczaj są to noworodki mysie) powinny być podawane rzadko, gdyż są mocno tuczące.

Podstawą diety gekona lamparciego mogą być larwy mącznika młynarka. Wiele światowych hodowli z powodzeniem karmi swoje okazy tylko i wyłącznie mącznikiem ze względu wygody – larwy podawane są do miski. Jednakże monodieta ma swoje wady. Należy więc różnicować pokarm gekonów. Dobrym uzupełnieniem diety mącznikowej są świerszcze i karaczany.

Gekon najedzony, przestaje przyjmować pokarm. Niezjedzone świerszcze lub karaczany należy wyjąć z terrarium, gdyż mogą one stresować podopiecznego oraz uszkodzić jego delikatne ciało. Jedzenie należy, co najmniej raz w tygodniu, wzbogacać preparatami witaminowo-mineralnymi. W naturze gekon lamparci poluje także na jaszczurki, w tym również na niewielkie osobniki własnego gatunku. Młode należy więc oddzielać od dorosłych.

U dobrze odżywionych gekonów płeć można odróżnić już w trzecim miesiącu życia. Samce odróżniają od samic wyraźne zgrubienia w okolicach nasady ogona, oraz obecność porów (małe kropeczki) nad kloaką. Gekony osiągają dojrzałość płciową w-wieku ośmiu miesięcy. Należy pamiętać, ze minimalna waga samicy gotowej do rozrodu musi przekraczać 40 g. W przeciwnym wypadku istnieje ryzyko, ze nie przeżyje ona agresywnych zalotów samca. Zbyt mała samica może mieć problemy przy składaniu jaj, oraz może być za słaba by utworzyć wapienną osłonę jajka. Problemy ze składaniem jaj bardzo wycieńczają samicę i najczęściej, jeśli nie zastosuje się specjalnych preparatów powoduje to śmierć zwierzęcia.

Krótki – czterotygodniowy okres symulujący zimę przeprowadzamy poprzez obniżenie temperatury do 15-18°C oraz zredukowanie długości czasu oświetlenia, W tym okresie należy oddzielić samca, by po ponownym wprowadzeniu go do zbiornika nastąpił okres godowy. Samca rozsadza energia, zaczyna biegać po terrarium, skakać ze skałek i ganiać samiczkę. Dochodzi do kopulacji, podczas której samiec przytrzymuje samicę przez zaciśnięcie szczęk na jej szyi, co często powoduje drobne rany. Po upływie około miesiąca, samica składa zazwyczaj 2 jaja w specjalnie przygotowanym do tego celu miejscu.


Doskonale sprawdza się np. pudełko po margarynie wyłożone wilgotnym podłożem torfowo-piaskowym (zakupionym np w Kwiaciarni we Wrocławiu), z małym wycięciem wejściowym. Jajka należy przełożyć do inkubatora, uważając by ich nie obracać. Inkubacja trwa około 50 dni. U gekonów lamparcich występuje termiczna determinacja płci. Oznacza to, ze w zależności od temperatury inkubacji różny będzie % udział poszczególnych płci w lęgu. I tak przy 26-28°C większość młodych będzie samicami, w zakresie temperatur progowych, czyli 28-30°C uzyskamy obie płcie, a przy 30-32°C w większości będą się kluły samce.

Gekony lamparcie nie wymagają zbyt dużych terrariów, dla jednej pary w zupełności wystarczy terrarium wielkości 60x40x40 (wymiary w cm). Zaleca się jednak utrzymywanie jednego samca, z co najmniej trzema samicami (a lepiej 4-6), gdyż podczas okresu godowego, przy mniejszej ilości samic, samiec może zamęczyć swoją wybrankę. Na jednego samca może przypadać nawet do dwunastu samic.

W jednym terrarium nie należy trzymać dwóch samców, ponieważ będzie dochodziło do walk, w rezultacie których słabszy straci ogon, i może doznać innych kontuzji. Ogon, co prawda odrośnie, ale nie będzie tak okazały jak pierwotnie.

Wszystkie zwierzęta utrzymujemy w pojedynczym, dużym terrarium. Zalecana temperatura w ciągu dnia to 28°C-30°C, w nocy nie powinna spadać poniżej 18°C. Jako podłoże zaleca się stosowanie ręczników papierowych, podłoża kukurydzianego lub celulozowego. Wiele dyskusji wzbudza stosowanie drewienek bukowych – część hodowców utrzymuje, że są one dobrym podłożem, podczas gdy inny uważają je za wyjątkowo niebezpieczne. Jeśli zdecydujemy się na drewienka bukowe, muszą one być największej frakcji (czyli powyżej 1cm x 1cm wielkości). Niepolecany jest piasek. Zjedzenie piasku lub żwiru w wypadku jaszczurki słabej lub źle odżywianej może się skończyć śmiercią przez zaczopowanie lub uszkodzenie żołądka. Duża ilość jaszczurek ma tendencje do jedzenia piasku w poszukiwaniu wapna, jednym z rozwiązań może być postawienie w terrarium małej miseczki z czystym wapnem, które gekon będzie lizał w razie potrzeby. Do ogrzewania może posłużyć żarówka lub kabel/mata grzewcza. W przypadku gekona lamparciego nie należy stosować świetlówek UV.

Opracowanie i źródła informacji

Piotr Pręgowski

korekta: sebekol

Odnośniki

Odwiedź największe polskie kompendium wiedzy o eublefarze (gekonie) lamparcim Eublepharis macularius (Blyth, 1854)

 

Polecamy artykuły:

Eublepharis macularius – gekon lamparci – aktywność tyrozynazy w skórze trzech odmian albinotycznych

Galeria zdjęć

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu