Artykuł w kategoriach: Ptaszniki – Opisy, Stromatopelma

Stromatopelma calceatum


Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [5]
Loading...

Stromatopelma calceatum – ptasznik

Na wolności szeroko rozpowszechniony gatunek. Występuje w Sierra Leone, Ghanie, Kamerunie, Liberii, Wybrzeżu Kości Słoniowej, Beninie i Togo. Inne nazwy to Strometopelma calceata oraz Aranea calceata. Gatunek opisany w 1793 roku przez Fabricius’a. W naturze wytwarza gniazda na drzewach, w miejscu stykania się liścia z pniem. Zamieszkuje lasy tropikalne. Obecnie opisane są dwa podgatunki: Stromatopelma calceatum calceatum (inne nazwy to Scodra aussererii, Stromatopelma alicapillatum i Stromatopelma brachypoda oraz Hyarachne horrida) oraz Stromatopelma calceatum griseipes. Te dwa podgatunki różnią się między sobą bardzo nieznacznie. Stromatopelma calceatum calceatum ma ciemne uda nogogłaszczek, natomiast S. calceatum griseipes ma je jasne.


Systematyka

Stromatopelma calceatum (Fabricius, 1793)

Nazewnictwo

Nazwa angielska: Featherleg tarantula.

Wygląd

Należy do średniej wielkości ptaszników. Dorasta do 5 cm ciała. Podstawowa barwa ciała tego ptasznika to jasny brąz do rudego brązu. Charakteryzuje się dość mocno owłosionymi kończynami. Na całym ciele ma nieregularne czarne plamki. Przez odwłok biegnie czarna kreska. Odnóża brązowe, na końcu każdego z nich występują po dwie czarne kropki. Przednie nogi są stosunkowo długie i odznaczają się szerokimi stopami. Młode od pierwszej wylinki są kolorowe i przypominają osobniki dorosłe.

Aktywność

Gatunek ten prowadzi nocny tryb życia – dnie spędza w kryjówce.

Jadowitość

Jad może być niebezpieczny dla człowieka. Po ukąszeniu Stromatopelma calceatum występuje zwykle nieznośny, promieniujący ból. Nie ma przy tym wyraźnej opuchlizny. Jeżeli zdarzy się ugryzienie, należy zażyć wapń (Calcium) i udać się do najbliższego pogotowia. Samce i samice mają jad o takiej samej sile.

Terrarium

Wymaga wyższego terrarium o optymalnych wymiarach 20/20/30 cm (dł./szer./wys.). Jako podłoże można zastosować substrat kokosowy lub torf. Do terrarium tego gatunku można włożyć gałęzie i sztuczne rośliny. Pająk zbuduje gniazdo w jednym z rogów terrarium, nanosząc na pajęczynę trochę torfu. Niektóre osobniki budują gniazda wysoko w terrarium, inne kopią norki.

Temperatura

Optymalna temperatura dla tego gatunku to 22-29°C (nocą może spadać do 18-20°C).

Wilgotność

Wilgotność powinna utrzymywać się na poziomie 80%.

Żywienie

Stromatopelma calceatum w każdym wieku bardzo chętnie je wszelkie owady latające i skaczące – muchy, świerszcze, małe pasikoniki.


Dymorfizm płciowy

Dojrzały samiec ma na nogogłaszczkach narządy kopulacyjne (tzw. bulbusy), nie posiada natomiast haczyków na przedniej parze kończyn. Jest poza tym mniejszy od samicy i nie tak ładnie ubarwiony, ale ma od niej bardziej owłosione kończyny.

Rozmnażanie

Dopuszczamy do siebie dobrze nakarmione pająki. Samca jest najlepiej umieścić na kilka dni w terrarium samicy. Kokon wytwarzany jest dość szybko po kopulacji – czasami już po 5-6 tygodniach. Samica jest bardzo opiekuńcza w stosunku do kokonu, którego zajadle broni. Jest on najczęściej wplatany w ścianki gniazda. W kokonie znajduje się od 100 do 300 jaj. Po 1,5-2 miesiącach wylęgają się larwy. Młode szybko rosną i dojrzewają po około 7-10 miesiącach.

Uwagi

Jest to pająk bardzo szybki i skoczny. Atakuje bez ostrzeżenia. Nie wyczesuje włosków parzących z odwłoka. Nie nadaje się dla początkujących.

 

Opracowanie i źródła informacji

Autor: Awikularia
Literatura:
L. Klatil, Sklipkani krasavci s chlupatyma nohama, 1998;
F. Kovarik, Sklipkani, 1998;
E. Bruins, Encyklopedia terrarystyki, 2003;
G. Stadler, Vogelspinnen, 2000;
H. J. Peters, Tarantulas of the world, Kleiner Atlas der Vogelspinnen, cz. 2, 2000;
H. J. Peters, Afrika’s Vogelspinnen, 1998;
N. I. Platnick, The World Spider Catalog, Version 5.5;
Rick C. West, www.birdspiders.com;
www.cyriocosmus.com;
www.tarantulas.ru
;
Własne doświadczenia.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu