Artykuł w kategoriach: Idiothele, Ptaszniki – Opisy

Idiothele mira


Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [6]
Loading...

 


Ptasznik Idiothele mira

Gatunek sklasyfikował Gallon w 2010 roku.

Nazewnictwo

Nazwa polska: brak
Nazwa angielska: brak

 

Systematyka

Domena: eukarionty (Eucaryota)
Królestwo: zwierzęta (Animalia)
Typ: stawonogi (Arthropoda)
Podtyp: szczękoczułkowce (Chelicerata)
Gromada: pajęczaki (Arachnida)
Rząd: Pająki
Podrząd: Opisthothelae
Infrarząd: Mygalomorphae
Rodzina: Theraphosidae
Podrodzina: Harpactirinae
Rodzaj: Idiothele
Idiothele Gatunek: Idiothele mira

 

Warunki hodowli

Wilgotność 75-80%
Temperatura w dzień: 28°C
Temperatura w nocy: 22°C
Terrarium 30cm/30cm/30cm
(dł./wys./szer.)

Występowanie

W naturze występuje w Afryce na terenie rezerwatów Ndumo i Tembe Elephant (RPA).

Biotop

Mieszka w głębokich norkach, które kopie między kamieniami, oraz krzewami. Wejścia do gniazd są praktycznie niewidoczne, ponieważ buduje swoiste klapki, które otwierają się od wewnątrz. Na obszarze występowania Idiothele mira mamy do czynienia z wilgotną odmianą klimatu zwrotnikowego, gdzie roczna suma opadów sięga granicy 1000 mm. Wyróżniamy tam porę suchą występującą od maja do września. Miesięczne sumy opadów w porze suchej nie przekraczają 17 mm a średnie temperatury w czasie dnia wynoszą 26°C. Pora deszczowa przypada od października do kwietnia, opady wynoszą od 40 do 100 mm miesięcznie a średnia temperatura wynosi około 30°C.

Samice gatunku Idiothele mira osiągają dojrzałość płciową po około 18 miesiącach. Osiągają wówczas ponad 3 cm długości ciała. Dopuszczanie nie stwarza problemów i para chętnie kopuluje. Złożenie kokonu następuje po 1-2 miesiącach od kopulacji. Wewnątrz znajduje się około 50 jaj a ich rozwój przebiega stosunkowo szybko i po 5-6 tygodniach od złożenia kokonu możemy spodziewać się potomstwa w stadium L1.

Długość życia

Samice dożywają 12 lat, dorosłe samce giną po około roku od ostatniej wylinki.

Wygląd

Długość ciała samic to 3-4 cm DC. Samce są mniejsze (2,0 – 2,5 cm DC). Ubarwienie to głównie kolor złotawy. Karapaks ciemnobrązowy z promieniście rozchodzącymi się pasami od fovea na obrzeża karapaksu. Odwłok pokryty jest licznymi ciemnymi plamkami, oraz linią przebiegającą wzdłuż niego. Wokół oczu jest czarna/ciemna „maska” . Chelicerae, trochanters, femora, patellae i tibiae jasnobrązowe/beżowe. Zewnętrzna część tarsus i metatarsus błękitna. Sternum oraz wentralne części coxae, trochanters są ciemnobrązowe, a wręcz czarne. Metatarsus, oraz tarsus odnóży przybiera kolor błękitny. Dorosłe samce posiadają haki na pierwszej parze odnóży, zaś na końcówkach nogogłaszczek narządy kopulacyjne – bulbusy.


Terrarium

Dla dorosłej samicy, musimy zapewnić terrarium o minimalnych wymiarach 30x30x30 cm. Jako podłoże najlepiej jest zastosować włókno kokosowe, z mieszanką piasku. Ważne jest odpowiednia ilość podłoża, taka aby pająk mógł kopać tunele (gniazda). Część podłoża powinna być stale wilgotna. Ponadto możemy umieścić miseczkę z wodą. W każdym terrarium, obowiązkowa jest wentylacja zapełniająca cyrkulację powietrza. Temperatura w zbiorniku powinna wynosić ~28°C, z nocnym spadkiem do ~22°C. Wilgotność powinna utrzymywać się na poziomie ~75-80%.

Jeśli chodzi o żywienie, młodym osobnikom podajemy połowę mącznika, pinki, itp. Dorosłe natomiast karmimy drewnojadami, karaczanami, świerszczami, szarańczą itp. Musimy pamiętać również aby pozostałości niedojedzonego pokarmu usunąć z terrarium. Warto wiedzieć, że po larwach (np.: mącznikach, czy drewnojadach) nie pozostają resztki (chyba że ptasznik nie zje całego), natomiast po karaczanach, żukach, świerszczach itp. zawsze pozostają resztki w postaci niestrawionego pancerzyka.

Zachowanie

Pająk podobnie jak inni przedstawiciele podrodziny Harpactirinae bywa bardzo agresywny jeśli nie zapewni mu się odpowiednich warunków w terrarium (duża ilość podłoża aby mógł zbudować kryjówkę). Przy pracy z tym pająkiem należy zachować ostrożność ponieważ jest bardzo szybki.

Rozmnażanie

Samice gatunku Idiothele mira osiągają dojrzałość płciową po około 18 miesiącach. Osiągają wówczas ponad 3 cm długości ciała. Dopuszczanie nie stwarza problemów i para chętnie kopuluje. Złożenie kokonu następuje po 1-2 miesiącach od kopulacji. Wewnątrz znajduje się około 50 jaj a ich rozwój przebiega stosunkowo szybko i po 5-6 tygodniach od złożenia kokonu możemy spodziewać się potomstwa w stadium L1.

W rewizji można jednak znaleźć informację, że w naturze samce osiągają dorosłość w styczniu (a przynajmniej tak twierdzi Gallon). Znalazła się też informacja, że w jednym kokonie, jaki znalazł, były 32 jaja średnicy ~4mm.


 

Opracowania i źródła informacji

Autor: DTM na podstawie własnych doświadczeń oraz:

  1. Gallon, R. C. 2010. On some Southern African Harpactirinae, with notes on the eumenophorines Pelinobius muticus Karsch, 1885 and Monocentropella Strand, 1907 (Araneae, Theraphosidae). Bull. Br. arachnol. Soc., 15 (2): 29-48
  2. www.aracmania-forum.com
  3. www.wikipedia.org
  4. http://www.worldweatheronline.com/v2/weather-averages.aspx?q=Ndumu,%20South%20Africa

 

Raporty rozmnożeniowe

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu