Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [2]
Loading...
Kategorie: Rośliny – Opisy

Oxalis – szczawik

Nazwa botaniczna

Oxalis, 800 gatunków

Rodzina

Szczawiowate (Oxalisaceae)

Wielkość

15-30 cm

Wygląd:

Szczawik posiada niewielką bulwkę lub kłącze z której wyrasta kilkanaście liści w kształcie czterolistnej koniczynki, ich kolor jest bardzo różny od zielonego do purpurowego. Kwiaty osadzone po kilka na bezlistnym pędzie mają dzwonkowaty kształt i nie pachną.

Gatunki/odmiany

  • Oxalis deppei – Szczawik Deppego, jest to najłatwiejszy w uprawie gatunek który ma zielone liście z czerwono-purpurowym środkiem i liliowo-różowe kwiaty. Ma niewielkie bulwy, które w ciągu jednego sezonu potrafią wytworzyć kilkanaście małych bulwek przybyszowych, w drugim roku uprawy ta cebulka zamiera. Ale przed śmiercią wytworzy dodatkowe kilkanaście bulwek.
  • Szczawik czerwonolistny ma długie i cienkie kłącze, liście są całe purpurowo-fioletowe, a kwiaty jasnoróżowe, gatunek ten nie przechodzi okresu spoczynku, w zimie należy jedynie zmniejszyć podawane dawki wody i zaprzestać nawożenia.

Występowanie

Eurazja i Afryka.

Informacje dodatkowe

W Polsce także występują dwa gatunki z tego rodzaju szczawik zajęczy i szczawik żółty.

Zastosowanie

Terrarium wilgotne (75-90%) i bagienne.

Stanowisko

Jeśli chcemy mieć zdrowe egzemplarze należy zapewnić im miejsce jasne lub półcieniste, ciepłe o średniej lub wysokiej wilgotności powietrza. Gleba żyzna, lekka, wilgotna, ale nie mokra, z domieszką torfu (30%).

Hodowla

Wiosną wsadzamy cebule na głębokość 5-6 cm a kłącza 2-3 cm, podlewamy tak, aby ziemia była średnio lub mocno wilgotna ale nie mokra. Nawóz dla roślin liściastych lub kwitnących (do wyboru) stosujemy co 3 tygodnie. Szczawiki cebulowe nie muszą przechodzić okresu spoczynku, ale wtedy będą osłabione i młode liście zaczną być coraz gorszej jakości. Dlatego pod koniec października wyjmujemy je, obcinamy łodygi, suszymy i odstawiamy cebulki do chłodnego i suchego miejsca. W marcu sadzimy je i rozpoczynamy uprawę od nowa.

Rozmnażanie

Przez oddzielenie cebulek przybyszowych.

Piotr Jagodziński

Na podstawie własnych doświadczeń i literatury

  • D. Longman „Pielęgnowanie roślin pokojowych”

Powiązane wpisy

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu