Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [10]
Loading...
Kategorie: Początkujący, Rośliny owadożerne – Artykuły

Rośliny owadożerne – podstawy hodowli

Rośliny owadożerne – podstawy hodowli

Posiadaczami roślin owadożernych stajemy się z reguły na dwa sposoby – świadomie planujemy jej zakup, czytając wcześniej o jej wymaganiach i sposobach hodowli, lub wchodzimy w jej posiadanie nagle – kupujemy w sklepie lub w internecie pod wpływem impulsu albo dostajemy w prezencie. Z doświadczenia wiemy, że zaledwie niewielki procent hodowców zalicza się do tych pierwszych – większość po postawieniu rośliny na parapecie zaczyna szukać informacji w internecie. I tu zaczyna pojawiać się problem – rośliny sprawiają wrażenie niesamowicie skomplikowanych w uprawie. Nie mając czasu (a czasami i ochoty) na przeczytanie zasad hodowli, zadajemy na forum kolejne już pytanie o podstawy hodowli lub wysyłamy do autorów stron pytanie „Jak hodować?”, na które niestety nie da się jednoznacznie odpowiedzieć.

W związku z powyższym postanowiliśmy utworzyć dział, który pozwoli „na szybko” przygotować się do hodowli roślin owadożernych. Nie zastąpi on bardziej szczegółowego wczytania się w poszczególne działy, ale da nam czas na to, by roślina się nie zmarnowała, nim my dowiemy się więcej o jej hodowli.

Oto – naszym zdaniem – najistotniejsze informacje o roślinach owadożernych, napisane na podstawie najczęściej zadawanych pytań i najczęściej popełnianych błędów:

  • Większość dostępnych w kwiaciarniach gatunków nie wymaga terrarium i bardzo wysokiej wilgotności. Rosiczki Drosera capensis czy Drosera aliceae, tłustosze czy sarracenie znakomicie będą rosły na parapecie. Wyjątkiem jest dzbanecznik – może się okazać, że bez akwarium nie będzie produkował dzbanków. Zraszanie mu nie pomoże, chyba, że będzie wykonywane co 15 minut;
  • Muchołówka, pomimo tego, że jest chyba najefektowniejszym gatunkiem, jest rośliną trudną w hodowli. Wymaga bardzo dużej wilgotności, dość wysokiej temperatury, bardzo wilgotnego podłoża i bezpośredniego słońca. Łatwo się niszczy i trudno ją odratować.
  • Parapet zachodni nie nadaje się do hodowli roślin. Do doświetlania nie nadają się biurkowe lampki ze zwykłymi żarówkami. Żarówki muszą być specjalnie dostosowane do roślin, dużo lepsze będą świetlówki kompaktowe (‚żarówki energooszczędne’).
  • Podlewamy wyłącznie miękką wodą – najprostsza to przegotowana. Woda z kranu i woda mineralna się nie nadają.
  • Nie wszystkie rośliny mogą stać w wodzie – przykładem jest dzbanecznik, któremu to szkodzi.
  • Nie zraszajmy rosiczek.
  • Nie dokarmiajmy roślin owadożernych mięsem. Owady dla roślin powinny być małe – mucha jest dla rosiczki stanowczo za duża. Dokarmianie nie jest niezbędne roślinom do przeżycia.
  • Nie przesadzajmy rośliny zaraz po kupieniu. Zwykła ziemia do kwiatów się nie nadaje się – zniszczy roślinę.
  • W większości przypadków jako podłoże stosujemy torf lub lub oparte na nim mieszanki. Używamy wyłącznie kwaśnego torfu o pH 3,5-4,5 bez jakichkolwiek dodatków np. nawozów.
  • Okres spoczynku w niższej temperaturze jest niezbędny gatunkom, które go potrzebują.

Mamy nadzieję, że te informacje ułatwią początkującym hodowcom zacząć przygodę z roślinami owadożernymi.

ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.

Powiązane wpisy

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu