Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
925
Tylototriton shanjing - traszka mandaryńska Płazy – Opisy, Płazy bezogonowe – opisy

Tylototriton shanjing – traszka mandaryńska

Tylototriton shanjing – traszka mandaryńska

Tylototriton shanjing należy do rodziny Salamandridae. Jest płazem ogoniastym silnie związanym ze środowiskiem lądowym. Bajeczne ubarwienie i prostota hodowli czyni z niego ciekawy obiekt obserwacji.

 

Nazewnictwo

Nazwa polska: traszka krokodylowa, traszka cesarska, salamandra mandaryńska

Nazwa angielska: emperor newt, mandarin newt

Synonimy

Tylototriton shanjing zostały wydzielone z Tylototriton verrucosus.

Systematyka

Rodzina Salamandridae

Status prawny

CITES II

Występowanie

Chiny, prowincja Yunan.

Biotop

W naturze zamieszkuje lasy mieszane. Występuje także w górach. Jak większość salamander preferuje środowiska wilgotne. Gatunek jednak typowo lądowy. W wodzie porusza się sprawnie, bardziej chodząc niż pływając.

Długość życia

Około 20 lat przy dobrej opiece

Przeczytaj też  Litoria gilleni

Dostępność

Gatunek hodowany sporadycznie niemniej przy odrobinie samozaparcia stosunkowo łatwy do zakupu

Aktywność

W naturze aktywny nocą. W warunkach hodowlanych szybko przyzwyczaja się do właściciela i podchodzi pod przednią szybę także za dnia w oczekiwaniu na pokarm. Ułatwia to znacząco obserwację i weryfikację stanu zdrowia hodowanych egzemplarzy

Wygląd

Wygląd samca

Samce zazwyczaj bardziej kontrastowo ubarwione od samiczek. Zdecydowanie mniejsze i mniej masywne. W czasie godów mają powiększoną kloakę.

Wygląd samicy

Samice mają bardziej stonowane kolory, są zdecydowanie większe i masywniej zbudowane.

Wygląd młodych

Po metamorfozie młode wyglądają jak kopie rodziców

Zachowanie

Gatunek wybitnie odważny, szybko się oswajający i nieunikający kontaktu z opiekunem.

Toksyczność

Po trzymaniu salamander tego gatunku w dłoniach należy koniecznie bardzo dokładnie umyć ręce. Nie zbliżać do ust czy oczu. Toksyny wydzielane przez skórę jako mechanizm obronny nie są w normalnych sytuacjach niebezpieczne dla zdrowia dorosłego człowieka.

Terrarium

Gatunek typowo lądowy. Minimalna wielkość terrarium dla pary to 60 x 40 cm. Przy czym warto jednak zaopatrzyć się w większy zbiornik tak by była możliwość stworzenia w terrarium części bardziej wilgotnej i takiej bardziej suchej. Część wilgotna, urządzona niżej może być wyłożona mchem i otoczakami. Tam możemy dolewać wody do terrarium. Część suchsza, położona wyżej może zawierać kryjówki z korzeni czy kory dębu korkowego. Terrarium musi posiadać bardzo dobrą wentylację.

Temperatura

Odporny na krótkotrwałe, wyższe temperatury sięgające nawet 35°C. Najlepiej czuje się jednak w zakresie 18-25°C.

Wilgotność

Terrarium powinno być dwustrefowe – dające możliwość wyboru hodowanym zwierzętom.

Oświetlenie

UVB nie jest wymagane. Oświetlenie około 10-12h na dobę

Żywienie

Wszelkiej maści bezkręgowce. Poluje na świerszcze i karaczany. Najchętniej jednak zjada dżdżownice. Dorosłe karmimy raz, maksymalnie dwa razy w tygodniu.

Rozmnażanie

W tym roku udało mi się rozmnożyć te cudaki. Nie znosiłem ich do piwnicy gdzie temperatury mam w okolicy 4-5°C zimą jak radzą niektóre, zagraniczne poradniki. Skróciłem im okres doświetlania terrarium do 5 – 6 godzin oraz zdecydowanie mniej nawadniałem zbiornik przez co porządnie przesechł (pilnowałem jednak by salamandry mi nie wyschły – jest to bardzo ważne). Ten okres trwał około 3 miesięcy. Potem od razu przerzuciłem je do akwarium z około 6 – 7 cm wody, wysepką z dużych otoczaków oraz mchem jawajskim. Salamandry już następnego dnia weszły do wody i ku mojemu zaskoczeniu bardzo sprawnie sobie w niej radziły. Nie liczyłem szczerze mówiąc na jakiś wielki sukces ponieważ to było moje pierwsze podejście do rozrodu tego gatunku i przygotowanie jakie posiadałem było czysto teoretyczne.

Możecie sobie wyobrazić moje zdziwienie jak po około tygodniu od przeprowadzki rozpoczęły się gody! W głębi serca liczyłem, że się uda ponieważ kloaka samca powoli rosła (albo przynajmniej tak mi się wydawało) a jest to zwiastun niechybnych zalotów.

Przeczytaj też  Kassina senegalensis

Zaloty mają bardzo ciekawy przebieg. Zwierzęta zwrócone do siebie głowami zataczają kręgi. Co jakiś czas samczyk przystaje i składa galaretowaty pakiet spermatoforów w kształcie mini stożka jednocześnie machając żwawo ogonkiem jakby nakierowując prąd wody z hormonami na nozdrza samiczki. Następnie znowu zaczynają się przemieszczać w ten sposób, że kloaka samiczki znajduje się w pewnym momencie nad złożonym przez samca pakietem spermy. Wówczas plemniki są pobierane przez kloakę samiczki i dochodzi do zapłodnienia jaj. Cały proces jest bardzo widowiskowy. U mnie trwał 2 dni. Poczekałem potem jeszcze jeden dzień i zabrałem samczyka zostawiając samiczkę samą. Wydaje mi się, że akwarium jakie wybrałem było nieco za małe (wymiary dna 50×25 cm) i następnym razem wybiorę trochę szersze. Powoli już traciłem nadzieję gdyż miną tydzień od zalotów a samica ciągle nie składała jaj – cóż gatunek ten uchodzi za trudny w rozrodzie. Równo po tygodniu od zakończenia zalotów pojawiły się pierwsze jaja! Maj był zimny w tym roku i wody nie dogrzewałem – miała więc temperaturę około 18°C.

Jaj nie było dużo – około 30, może 40 z czego niestety ponad połowa okazała się niezapłodniona. Zastanawiam się czy to przypadkiem nie przez tę niską temperaturę. Będę starał się w przyszłości żeby ten wynik polepszyć. Nie ma zbyt wielu opisów z rozrodu tego gatunku tak w literaturze polskej (z tego co wiem jestem pierwszym hodowcą w naszym kraju, któremu udało się rozmnożyć ten gatunek) jak i zagranicznej. Jest to zatem ciągle temat słabo poznany i pozostawiający dużo dowolności hodowcy, przez co całkiem interesujący. Jednym z takich zaskoczeń powodowanym brakiem informacji był czas wylęgu larw. 5 dnia od złożenia już miałem wyklute pierwsze larwy. O ile larwy rosną szybko to młode po metamorfozie i wyjściu na ląd rosną dosyć wolno. Po roku osiągnęły około 10 cm długości. W tym tempie szacuję, że dojrzałość płciową osiągają około 3 roku życia.

Przeczytaj też  Pyxicephalus edulis - żaba byk*, żaba olbrzymia**, afrykańska żaba byk***

Zdrowie

Przy dobrych warunkach w terrarium gatunek nie choruje właściwie w ogóle.

Zimowanie

Przed rozrodem niezbędne zimowanie. Wersja podstawowa (stosowana przeze mnie) to 3 miesiące zdecydowanie skrócone oświetlenie terrarium do 4-5 h dziennie, mniejsze karmienie oraz przesuszenie terrarium. Należy przy tym pamiętać, że zbiornik nie może wyschnąć całkowicie bo salamandry padną. Wersja bardziej hardcore to zimowanie około 2-3 miesięcy w temperaturze około 3-5°C. Zwierzęta przed takim zimowaniem muszą być w bardzo dobrej kondycji i niekarmione przez minimum 2 tygodnie.

Uwagi

Należy zachować zasady higieny przed i po obcowaniu z jakimkolwiek gatunkiem płaza. Zwierzęta te mogą wydzielać przez pory skóry substancje drażniące.

Filmiki przedstawiające terrarium i dorosłe osobniki:

Rozwój larw:

 

Opracowanie i źródła informacji

Daniel Miłaczewski

Opracowanie na podstawie własnych doświadczeń i obserwacji.

 

 ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu