Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
1053
Mrówki – Opisy, Owady – Opisy

Tetramorium caespitum – murawka darniowiec

Tetramorium caespitum – murawka darniowiec

Wygląd
  • Królowa – smoliście czarna, błyszcząca, bez przebarwień. Ciału lekko wydłużone, smukłe.
  • Robotnice –  jednobarwna, od brązu do czerni. Wielkość zależna od liczebności kolonii, smukła. Powolna w ruchach, w razie podniecenia biega w charakterystyczny sposób z rozwartymi żuwaczkami, atakując wszystko co napotka.
Wielkość
  • Królowa: 8-9 milimetrów
  • Robotnice: 3-4 milimetrów
Występowanie Mrówka podziemna, kopie głębokie korytarze z naziemnym kopcem z wyniesionego podłoża. Preferuje suche, ciepłe miejsca na otwartym terenie.
Hodowla Małe gabaryty powodują, że potrafi się przecisnąć przez naprawdę małe szczeliny w zabezpieczeniach. Swoje kolonie karmimy drobnymi owadami oraz małymi kropelkami miodu.
Szerszy opis Wyjątkowo konfliktowy gatunek – zaatakuje i wytępi każdą inną kolonię, jeżeli tylko uzna, iż jest wystarczająco liczna.

Królowe zakładają kolonie w sposób klasztorny, zakopując się w podłożu. Monoginiczna, jednak możliwym jest przyjęcie przez osieroconą kolonię młodej królowej po rójce. Rozległe i głębokie korytarze, potrafią się zapaść pod stopą – w cieplejszych regionach Europy gatunek uważany za plagę terenów rekreacyjnych.

Hibernacja Tak
Ochrona gatunkowa Nie
Lot godowy Rójka przypada na początek czerwca

Opracowanie i źródła informacji
Opracowanie: Jakub Klimczak

Na podstawie własnych doświadczeń i danych z serwisu formicopedia.org

Przeczytaj też  Pachnoda thoracica


ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu