Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
635
Encyklopedia, Owady – Encyklopedia

Strepsiptera – wachlarzoskrzydłe

Strepsiptera – wachlarzoskrzydłe → rząd owadów (Insecta). Opisano łącznie ok. 550 gatunków, z czego w Polsce 2. Jest jednym z najsłabiej poznanych rzędów owadów.

Owady reprezentujące tę grupę są niewielkich rozmiarów, przeważnie 1 – 6 mm długości (choć znane są osiągające 30 mm). Samce mają wachlarzowate czułki, duże oczy złożone i uwsteczniony, gryzący aparat gębowy. Tułów z silnie rozwiniętym zatułowiem (pozostałe człony zredukowane). Posiadają jedną parę szerokich, błoniastych skrzydeł o wachlarzowatym kształcie. Pierwsza para ulega przekształceniu w przezmianki. Nogi długie, dobrze wykształcone, nie mają krętarzy. Samice zupełnie niepodobne do samców. Ich ciała są workowate, posiadają uwstecznoną większość narządów wewnętrznych. Nie mają nóg i skrzydeł. Tak silna przebudowa ciała jest związana z ich pasożytniczym trybem życia.

Strepsiptera pasożytują na błonkówkach, pluskwiakach i prostoskrzydłych. Larwa pierwszego stadium wwierca się w ciało larwy żywiciela i tam przekształca w kolejne stadium. Wraz z przepoczwarczeniem żywiciela, następuje analogiczny proces u pasożyta. Jeśli jest to samica lokuje się w odwłoku owada bez opuszczania osłon poczwarki. Samce zaś opuszczają ciało gospodarza i poszukują samic. Zapładniają je przez nakłucie odwłoka żywiciela i ciała samicy (w dowolnym miejscu). Zapłodnione jaja rozwijają się w jej jamach ciała. W cyklu rozwojowym wachlarzoskrzydłych często pojawia się partenogeneza, poliembrionia i żyworodność.

Występujące w Polsce gatunki to: Elenchus tenuicornis i Paraxenos sphecidarum.

Przeczytaj też  Nogogłaszczki, pedipalpy, szczękonóżki


ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu