Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [10]
Loading...
22024
Psalmopoeus, Ptaszniki – Opisy

Psalmopoeus reduncus

Przeczytaj również Ptaszniki – najczęściej zadawane pytania oraz zobacz powiązane artykuły

Psalmopoeus reduncus – ptasznik

Nazewnictwo

Gatunek został opisany przez Karsch’a w 1880 roku. Młodszym synonimem Psalmopoeus reduncus jest Psalmopoeus maya. Tak więc przeglądając różego typy oferty należy pamiętać, że jest to jeden i ten sam gatunek. Niekiedy można go spotkać także pod nazwą Tapinauchenius reduncus.

Systematyka

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Systematyka ptaszników.
Domena:eukarionty (Eucaryota)
Królestwo:zwierzęta (Animalia)
Typ:stawonogi (Arthropoda)
Podtyp:szczękoczułkowce (Chelicerata)
Gromada:pajęczaki (Arachnida)
Rząd:Pająki (Araneae)
Podrząd:Opisthothelae
Infrarząd:Mygalomorphae
Rodzina:Theraphosidae

Psalmopoeus reduncus  (Karsch, 1880)

Wygląd

Ładny ptasznik o niewielkich rozmiarach. Już jako młode osobniki są ciekawie ubarwione. Odnóża są czarnej barwy z wyjątkiem tibia i metatarsus, które są pomarańczowe. Cały odwłok wyraźnie opalizuje na zielonkawy kolor. Wraz ze wzrostem pomarańczowa barwa na odnóżach całkowicie zanika.

  • Dorosła samica z budowy jest masywniejsza od samca. Karapaks oraz uda mają złotawy kolor. Pozostałe części odnóży wpadają w barwę brązowo-szarą. Odwłok jest ciemnobrązowy z zielonym połyskiem, pokryty rudymi, rzadkimi włoskami.
  • Dojrzały samiec jest bardzo smukły. Na pierwszej parze odnóży krocznych posiada haczyki, które odgrywają ważną role podczas aktu kopulacji, zaś na nogogłaszczkach znajdują się zbiorniczki z nasieniem, tzn. bulbusy. W normalnym świetle jest on cały szary, jednak używając flesz’a niemal w całości opalizuje na kolor złoty.

Dorosłe samice na ogół osiągają około 4-5 cm ciała, a z rozpostartymi odnóżami mierzą około 10-12 cm. Samce są nieco mniejsze.

Przeczytaj też  Haploclastus nilgirinus

Występowanie

Występuje w Kostaryce.

Biotop

Jego naturalnym siedliskiem są lasy deszczowe. Na wolności swoje gniazda buduje blisko ziemi, w różnego typu szczelinach drzew Dodatkowo obsypuje je dużą ilością podłoża.

Długość życia

Dorosłe samice przy dobrych warunkach żyją około 14-16 lat. Samce znacznie krócej, po przejściu ostatniej wylinki, żyją niecały rok.

Aktywność

Prowadzi on głownie nocny tryb życia. Aktywność zaczyna się zazwyczaj już o zmierzchu. Często można go zobaczyć, gdy chodzi po terrarium także we wczesnych godzinach porannych.

Zachowanie

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Zachowanie ptaszników.

Dorosłe osobniki często przejawiają agresje, choć na ogół wolą się wycofać i uciec do swojej kryjówki niż stosować obronę poprzez ugryzienie. Tak jak inne ptaszniki nadrzewne, potrafi być bardzo szybki i sprawnie skakać.

Jadowitość

Nie wyczesuje włosków parzących oraz nie posiada silnego jadu, choć często przejawia agresje.

Cechy szczególne

Psalmopoeus reduncus podobnie jak pozostali przedstawiciele rodzaju Psalmopoeus posiada narządy strydulacyjne typu I. Ten typ organu znajduje się pomiędzy maxillae, a chelicerae, które pocierając o siebie, wydają charakterystyczne „syczenie”, które ma za zadanie odstraszyć napastnika.

Terrarium

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Terrarium dla ptaszników.

Ze względu na ich stosunkowo nieduże rozmiary, terrarium o wymiarach 20x20x30 cm (dł/szer/wys) w zupełności powinno im wystarczyć.

Przeczytaj też  Trimeresurus albolabris - trwożnica pospolita, grzechotnik bananowy*

Najczęściej polecanym a zarazem powszechnie stosowanym podłożem jest włóknina kokosowa, która bardzo dobrze trzyma wilgoć. Ptaszniki te prowadzą skryty tryb życia. W ciągu dnia zazwyczaj są dobrze schowane, tak więc urządzając terrarium nie możemy zapomnieć o zastosowaniu np. pionowo postawionej tuby korkowej czy też sztucznych roślin w których ptasznik będzie mógł zrobić sobie gniazdo (mimo iż jest to ptasznik nadrzewny, gniazda zazwyczaj robione są przy samej ziemi).

Temperatura

Temperatura jaka powinna panować w terrarium to 22-26°C, nocą kilka stopni niższa.

Wilgotność

Wilgotność zaś jaką powinniśmy zapewnić to około 70-75%.

Żywienie

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Żywienie ptaszników.

Jeśli chodzi o żywienie, młode osobniki karmimy larwami much (tzn. pinki), wylęgiem świerszcza i bardzo małymi mącznikami. W miarę wzrostu pająka, podajemy coraz większą, wcześniej wspomnianą karmówkę. Dorosłe osobniki chętnie jedzą dorosłe świerszcze, nieduże gatunki karaczanów a także inne bezkręgowce.

Dymorfizm płciowy

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Dymorfizm płciowy u ptaszników.

U dorosłych osobników dobrze zaznaczony jest dymorfizm płciowy, który opisałem w podpunkcie wygląd.

Rozmnażanie

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Rozmnażanie ptaszników.

Zanim zaczniemy je dopuszczać, samica powinna być wcześniej solidnie odkarmiona, gdyż często przejawia agresje wobec samca. Do samej kopulacji dochodzi zwykle bardzo szybko. Samica najczęściej po około 2-4 miesiącach, czasem nawet po pół roku, tworzy średniej wielkości kokon w którym znajduje się od 50 do 130 jaj. Inkubując kokon w temperaturze pokojowej (21-22°C) po około 3-4 tygodniach w kokonie pojawiają się nimfy I. Po upływie 2-3 tygodni przechodzą wylinkę i stają się nimfami II (w bardziej sprzyjających warunkach – w wyższej temperaturze, nimfy II mogą pojawić się po upływie 4-5 tygodni). W tym stadium są jeszcze około 3 tygodni, po czym zrzucają wylinkę i stają się ptasznikami. Od tej pory zaczynają polować oraz przyjmować pokarm.

Uwagi

Ptasznik niewielkich rozmiarów. Wbrew wszelkim opinią, nie zgadzam się z tym, że młode osobniki są bardzo wrażliwe na pleśń czy też padają bez wyraźnego powodu. Wręcz przeciwnie – jestem zdania, że jest to jeden z wytrzymalszych gatunków nadrzewnych, który nie powinien przysporzyć nikomu problemów. Bardzo szybko rosną i dojrzewają płciowo. Mimo dość agresywnego charakteru, nadaje się na pierwszego ptasznika nadrzewnego.

 

Opracowanie i źródła informacji

Opracował Tomasz Bryś 'Brysiu’

Źródła
Opracowane na podstawie własnych doświadczeń, a także:
http://www.birdspiders.com
http://www.exotic-animals.org
Katalog Normana Platnicka

 

Raporty rozmnożeniowe

  1. Psalmopoeus reduncus – raport rozmnożeniowy
  2. Psalmopoeus reduncus – raport rozmnożeniowy 2

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu