Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [18]
Loading...
8171
Jaszczurki – Opisy, Jaszczurkowate

Podarcis sicula – jaszczurka sycylijska, jaszczurka ruinowa

Podarcis sicula – jaszczurka sycylijska, jaszczurka ruinowa

 

Systematyka

Jaszczurka sycylijska, Jaszczurka ruinowa (Rafinesque-Schmaltz, 1810)

Nazewnictwo

Nazwa polska: Jaszczurka sycylijska, jaszczurka ruinowa

Wygląd

Osiąga do 20 cm długości.

Długość życia

Do około 12 lat.

Wygląd

Ubarwienie zielonkawe, na szarym tle ustawione są zielone plamy układające się w smugi, które czasami zlewają się w jeden pas.

Występowanie

Basen Morza Śródziemnego (Hiszpania, Włochy, Sycylia, Sardynia, południowa Francja, Chorwacja, Turcja i północna Afryka).

Cechy szczególne

Aktywna, ruchliwa jaszczurka.

Aktywność

Gatunek prowadzący wybitnie dzienny tryb życia.

Biotop

Żyje w środowisku suchym, szczególnie lubi stosy kamieni, stare mury, nasłonecznione stoki z rzadka porośnięte krzewami, na wysokości do 1800 m n.p.m.

Przeczytaj też  Eublepharis macularius - gekon lamparci *

Terrarium

Stepowe, o dużej przestrzeni wewnętrznej, z wieloma gałęziami i konarami umożliwiającymi wspinaczkę, i miseczką na wodę.

Wielkość terrarium

Wymiary 60/40/50 cm, dla jednego samca i dwóch, trzech samic.

Oświetlenie

Cykl 12 godzinny.

Temperatura

Od 26 do 28°C, a pod promiennikiem ciepła temperatura może dochodzić nawet do 35°C, nocą koło 20°C.

Wilgotność

Powinna się utrzymywać na poziomie około 60%.

Żywienie

Drobne bezkręgowce, głównie owady i pajęczaki. (świerszcze, larwy mącznika młynarka, młode szarańcze, koniki polne, pająki). Nie sprawia kłopotów żywieniowych. Pokarm powinien być regularnie wzbogacany w witaminy, a także preparat wapniowo-fosforowy. Zalecane naświetlane promieniami UV.

Dymorfizm płciowy

Samce nieco większe od samic, mają wyraźniejsze pory udowe, grubszą nasadę ogona, masywniejszą głowę, ponadto na bokach ciała często turkusowe plamy, które jednak nie występują zawsze.

Rozmnażanie

Młode, inkubowane w temperaturze 26-28°C lęgną się po 40-50 dniach i są 3-5 cm wielkości. Zdarzają się nawet 3-4 mioty w ciągu roku. Wyrośnięte jaszczurki mogą atakować młode, dlatego przenosimy je do innego zbiornika zaraz po wykluciu.

Zimowanie

Wymagane, jeśli chcemy je rozmnażać, w temperaturze od 8 do 14°C, przez 3-4 miesiące.

Uwagi

Nie należy trzymać dwóch samców razem, gdyż te jaszczurki mają silnie rozbudzony instynkt terytorialny i będą toczyć ostre walki. Należy uważać przy obsłudze terrarium, na to że potrafią doskonale skakać i z łatwością uciec. Opisano ponad 40 podgatunków, systematyka tego gatunku wciąż się zmienia i w zasadzie trudno powiedzieć ile podgatunków jest obecnie uznawanych.

 

Opracowanie

Opracował Bartosz BorczykZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu