Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
1393
Jaszczurki

Występowanie nowych gekonów z rodzaju Goniurosaurus zatajone w obawie przed terrarystami

Dwa nowe gatunki gekonów z rodzaju Goniurosaurus (Eublepharidae) opisano bazując na osobnikach zebranych z Regionu Autonomicznego Kuangsi-Czuang (południe Chin):  Goniurosaurus kadoorieorum i Goniurosaurus kwangsiensi. Ze względu na popularność jaszczurek z omawianego rodzaju jako zwierząt terraryjnych oraz znane przypadki z przeszłości, w których nowo opisane gatunki niemal wyginęły za sprawą kolekcjonerów, naukowcy zdecydowali się nie podawać dokładnej informacji co do lokalizacji stanowisk jaszczurek. Jednak takie informacje zostały przekazane  odpowiednim organom rządowym i są dostępne jedynie dla celów naukowych. Oba gatunki zostały znalezione w nocy wśród wapienni lasu krasowego.

Goniurosaurus_kwangsiensis-novataxa_2015

JIAN-HUAN YANG, BOSCO PUI-LOK CHAN, 2015; DOI: 10.11646/zootaxa.3980.1.4

Opracował Paweł Kaczmarek dla serwisu terrarium.pl & terrarium.com.pl. Kopiowanie dozwolone jedynie poprzez skopiowanie dwóch pierwszych zdań i wklejeniem odnośnika do tłumaczonego artykułu.

Na podstawie:
http://novataxa.blogspot.com/2015/06/goniurosaurus-from-guangxi.html

Przeczytaj też  Nowy gatunek pająka w Polsce


ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu