„Niebieska Lasiodora” – Pterinopelma sazimai zmieniła nazwę.
Pterinopelma sazimai to ptasznik dorastający do 5-6 DC. Posiada on ciemne ubarwienie, ciało połyskujące na niebiesko oraz czerwone włoski na odwłoku. Ciekawe ubarwienie i słaby jad powodują, że jest to chętnie wybierany ptasznik wśród osób stawiających swoje pierwsze kroki w hodowli ptaszników. 15 czerwca 2023 r. ptasznik ten został jednak przeniesiony do nowego rodzaju tym samym zmienił nazwę na Lasiocyano sazimai.
Zmiany w skrócie
Najważniejszą zmianą dotyczącą terrarystów to oczywiście przeniesienie gatunku Pterinopelma sazimai do nowego rodzaju Lasiocyano. Powyższa zmiana była sugerowana już wcześniej w 2011 r. przez Bertani i wsp., oraz w 2018 r. przez Galleti-Lima i Guadanucci. Nikt nie spodziewał się jednak, że ptasznik ten stanie się jedynym przedstawicielem swojego rodzaju (podobnie jak jest to w przypadku Chromatopelma cyaneopubescens, która jest jedynym gatunkiem w rodzaju Chromatopelma).
Pozostałe zmiany opisane w publikacji obejmują:
- Powstanie 3 nowych rodzajów ptaszników: Lasiocyano, Tekoapora i Parvicarina.
- Opisanie nowego gatunku ptasznika: Vitalius australis sp. nov.
- Przeniesienie istniejących gatunków do innego rodzaju:
- Proshapalopus amazonicus przeniesiono z powrotem do rodzaju Eupalaestrus i przywrócono jego dawną nazwę Eupalaestrus anomalus.
- Pterinopelma felipeleitei została przeniesiona do nowego rodzaju Parvicarina (Parvicarina felipeleitei).
- Vitalius nondescriptus został przeniesiony do rodzaju Proshapalopus (Proshapalopus nondescriptus).
- Vitalius wacketi został przeniesiony do nowego rodzaju Tekoapora (Tekoapora wacketi).
- Vitalius roseus oraz Vitalius longisternalis, które zostały przeniesione do rodzaju Pterinopelma (kolejno: Pterinopelma roseus i Pterinopelma longisternalis).
Badanie, na skutek którego nastąpiła zmiana nazwy (Galleti-Lima i wsp., 2023) przygląda się części ptaszników z podrodziny Theraphosinae, a dokładniej Lasiodoriforms, czyli takim rodzajom jak: Vitalius, Lasiodora, Eupalaestrus, Pterinopelma, Proshapalopus oraz Nhandu. Głównym naciskiem badania był rodzaj Vitalius, jednak wśród terrarystów zostanie zapamiętane jako badanie, które zmieniło nazwę Pterinopelma sazimai.
„Niebieska Lasiodora”, czyli dlaczego Pterinopelma sazimai zmieniła nazwę?
„Niebieska Lasiodora” to oczywiście nie jest naukowa nazwa nadana przez badaczy. Nowa nazwa Lasiocyano składa się bowiem z dwóch wyrazów: „Lasio” oznaczającego owłosiony i „cyano” oznaczającego kolor niebieski. Nazwa rodzaju (jak piszą sami badacze) odnosi się głównie do niebiesko połyskujących szczecinek na ciele tego ptasznika.
Nie da się jednak nie zauważyć nowych odkryć w pokrewieństwie tego gatunku. Na sam fakt, że rodzaj Pterinopelma nie jest monofiletyczny zwrócił uwagę już w 2011 roku Bertani i wsp. W 2018 roku badania Galleti-Lima oraz Guadanucci zajmujące się głównie badaniem morfologi szczecinek na biodrach (coxa) i krętarzu (trochanter) u podrodziny Theraphosinae poparły hipotezę, że rodzaj Pterinopelma nie jest monofiletyczną grupą. Z samych badań morfologicznych wynikało, że Pterinopelma sazimai jest bliżej spokrewniona z rodzajem Nhandu lub Lasiodora niż z innymi gatunkami z rodzaju Pterinopelma. Najnowsze badania morfologiczne i molekularne Galleti-Lima i wsp. (2023) wykazały, że gatunek Pterinopelma sazimai, wraz z rodzajem Lasiodora oraz Pterinopelma felipeleitei tworzą jeden klad. Pozostawiło to badaczy przed wyborem jednej z dwóch opcji:
(1) stworzenia jednej grupy składającej się z rodzaju Lasiodora i przeniesienia pozostałych dwóch gatunków do rodzaju Lasiodora, czyli P. sazimai (Lasiodora sazimai) i P. felipeleitei (Lasiodora felipeleitei), albo
(2) Pozostawienia rodzaju Lasiodora w takim stanie jak jest i utworzenia dwóch nowych rodzajów dla dwóch gatunków Pterinopelma sazimai i Pterinopelma felipeleitei, które wbrew należności do tego samego rodzaju okazują się być daleko spokrewnieni.
Autorzy badania ze względu na wystarczająco mocno odróżniające cechy obu ptaszników Pterinopelma sazimai i Pterinopelma felipeleitei postanowili je usytuować w osobnych, nowo utworzonych rodzajach: Lasiocyano i Parvicarina. Nie da się jednak oprzeć wrażeniu, że nazwa Lasiocyano jest również nawiązaniem do blisko spokrewnionego z nią rodzaju Lasiodora.
Literatura
- Galleti-Lima, A., Hamilton, C. A., Borges, L. M., & Guadanucci, J. P. L. (2023). Phylogenomics of Lasiodoriforms: reclassification of the South American genus Vitalius Lucas, Silva and Bertani and allied genera (Araneae: Theraphosidae). Frontiers in Ecology and Evolution, 11. https://doi.org/10.3389/fevo.2023.1177627
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Terrarium codziennie. Obserwuj Terrarium!
ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.