Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
347
Pozostałe newsy

Nie żyje dr Norman Platnick – Wybitny arachnolog i twórca The World Spider Catalog

 

Nie żyje dr Norman Platnick – Wybitny arachnolog i twórca The World Spider Catalog

Z przykrością informujemy o śmierci wybitnego arachnologa jakim był dr Norman Platnick. Poinformował o tym jego syn na Facebooku. Śmierć była następstwem wypadku, który miał miejsce 9 dni temu. 30 marca w wyniku udaru lewej części mózgu dr Norman Platnick spadł ze schodów. Z licznymi obrażeniami czaszki trafił on do szpitala. W szpitalu odzyskał przytomność, lecz nie był w stanie mówić, czy nawet mrugnąć oczami w odpowiedzi na zapytanie lekarzy. Zmarł dzisiaj w wieku 68 lat.

Dr Norman Platnick był znany wśród terrarystów (szczególnie osób hodujących pająki) przede wszystkim za sprawą strony The World Spider Catalog (WSC), która zajmuje się aktualną taksonomią pająków. Stworzenie tej strony umożliwiła mu jego praca w American Museum of Natural History (AMNH). Za początek strony można uznać jej papierową wersję, czyli książkę Catalogue of the Araneae. Prace nad książką zapoczątkował Paolo M. Brignoli w 1940 roku. Dr N. Platnick dołączył do tego ogromnego przedsięwzięcia, dzięki czemu książka została opublikowana w 1983 roku. Praca nie zakończyła się jednak wraz z jej publikacją, w kolejnych latach (1989, 1993, 1997) dr Norman Platnick publikował dodatkowe tomy stanowiące jej uzupełnienie. Pod koniec dwudziestego wieku stało się jednak jasne, że ogrom napływających informacji nie mógł być kontrolowany za pomocą tradycyjnych metod i tak zrodziła się strona jaką jest The World Spider Catalog. Za swoje dokonania Norman Platnick został nagrodzony w 2007 roku nagrodą Pierra Bonneta (nagroda dla arachnologów przyznawana przez Międzynarodowe Towarzystwo Arachnologów – ISA). W 2014 roku dr Norman Platnick zakończył swoją pracę w AMNH i przeszedł na emeryturę. Tym samym strona WSC została przejęta przez Muzeum Historii Naturalnej w Bernie (Szwajcaria).

Jego pozostałe prace naukowe krążyły głównie wokół takich rodzin pająków jak: Gnaphosidae, Araneae, Tengellidae, czy Oonopidae. Ze wszystkimi można się zapoznać na stronie The World Spider Catalog.

Na łamach TCP mieliśmy tą przyjemność przeprowadzić i opublikować kilka lat temu wywiad z dr Normanem Platnickiem. Wywiad jest dostępny pod adresem: https://www.terrarium.com.pl/2082-dr-norman-platnick-wywiad/ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu