Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [2]
Loading...
1039
Płazy, Pozostałe newsy, Ptaszniki

CITES wprowadza zakaz eksportu zwierząt z Meksyku | Brachypelma, Tliltocatl

Aktualizacja (2023.04.29)

W dniu 13 kwietnia 2023 r. CITES wycofało się z zakazu eksportu zwierząt z Meksyku (5).

CITES wprowadza zakaz eksportu zwierząt z Meksyku | Brachypelma, Tliltocatl

27 marca 2023 r. CITES wprowadziło zakaz eksportu zwierząt i roślin będących na liście CITES z Meksyku. Jakie mogą być tego konsekwencje w świecie terrarystycznym?

Zakaz eksportu zwierząt i roślin z Meksyku

W dniu 27 marca 2023 r. decyzją nr 2023/037, CITES wprowadziło zakaz eksportu wszystkich zwierząt i roślin będących na liście CITES. Nie tylko gatunków lokalnie występujących w Meksyku, ale wszystkich gatunków znajdujących się na liście CITES. Powodem takiej decyzji były niewystarczające kroki podjęte przez Meksyk w celu ochrony dwóch gatunków:

  • ryby Totoaba macdonaldi, której pęcherz pławny wykorzystywany jest w medycynie chińskiej, zaś jej ciało jest porzucane, oraz
  • morświna kalifornijskiego (Phocoena sinus), który jest endemitem Meksyku, występującym w Zatoce Kalifornijskiej i uważanym za najbardziej zagrożonego ssaka na świecie.

Oba gatunki występujące w CITES załącznik I. Pomimo tego, że problem z pozoru nie dotyczy terrarystyki to sama decyzja może w nią uderzyć. Meksyk jest bowiem naturalnym środowiskiem dla wielu gatunków często występujących w naszych hodowlach. Przykładem takich gatunków są ptaszniki z rodzaju Brachypelma, czy Tliltocatl, albo płazy takie jak aksolotl meksykański (Ambystoma mexicanum). Powyższa decyzja jest odpowiedzią na niezadowolenie krajów CITES z braku akcji podejmowanych przez Meksyk. Decyzja może zostać zmieniona lub złagodzona, jednak nikt nie jest w stanie powiedzieć jak długo powyższy zakaz będzie trwał.

Przeczytaj też  Nowy gatunek warana z grupy Varanus indicus, z wyspy Mussau (Papua-Nowa Gwinea)

Jaki wpływ może mieć powyższa decyzja na naszą terrarystykę?

Oczywiście trudno jest oszacować jakie będą ostateczne konsekwencje powyższej decyzji, jednak każdy kto pamięta jak łatwo dostępne były kiedyś skorpiony z gatunku Pandinus imperator i co się stało po zakazie eksportu tych gatunków przez CITES z takich krajów jak: Benin (2013 r.), Ghana (2014 r.) oraz Togo (2013 r.), ten łatwo może sobie wyobrazić co może się stać z hodowanymi gatunkami pochodzącymi z Meksyku.

W przypadku aksolotli, których import z Meksyku jest znikomy i łatwiej jest rozmnożyć ten gatunek lokalnie niż go importować, wpływ zakazu będzie raczej mało zauważalny.

Niemniej w przypadku gatunków z rodzajów Brachypelma i Tliltocatl zakaz może mieć nieco inny charakter. Rodzaje te są uważane za gatunki stosunkowo długo rozwijające się, a sam zakaz może przede wszystkim wpłynąć na brak świeżej krwi. Oznacza to, że jeśli sami nie zadbamy o czystość gatunkową tych zwierząt to nie mamy już możliwości importu poszczególnych gatunków do hodowli. Szczególnie narażone mogą być tutaj takie gatunki jak Brachypelma smithi (dawniej B. annitha) krzyżowana z Brachypelma hamorii. Innym przykładem (choć być może w mniejszym stopniu) może być zanik takich gatunków jak Tliltocatl vagans z hodowli, który może być krzyżowany z innymi gatunkami (patrz: Tliltocatl sp. „angustum”). W teorii Tliltocatl vagans występuje także w innych krajach, jednak nie wiem na ile jest możliwy legalny eksport gatunków z tych krajów. Trudna dostępność poszczególnych gatunków tych ptaszników może się przełożyć także na wyższą cenę tych zwierząt.

Przeczytaj też  Odnaleziono skamieniałości czworonożnego węża!

Inne gatunki ptaszników CITES pochodzące tylko i wyłącznie z Meksyku to: Brachypelma albiceps, Brachypelma auratum, Brachypelma baumgarteni, Brachypelma boehmei, Brachypelma emilia, Brachypelma klaasi, Tliltocatl epicureanus, Tliltocatl kahlenbergi, Tliltocatl schroederi, Tliltocatl verdezi.

Zakaz obejmuje wszystkie gatunki z listy CITES, nie tylko te pochodzące z Meksyku, co ma znaczenie dla ewentualnych hodowców z Meksyku (zakaz eksportu do USA), jednak nie będzie miało to wpływu na hodowle prowadzone w Europie.

Dane dotyczące eksportu zwierząt CITES z Meksyku

Poniższa tabela przedstawia eksport z Meksyku dla wybranych gatunków z listy CITES (źródło danych: trade.cites.org)

Podsumowanie

Wydarzenia takie jak te, niezależnie od tego jak długo zakaz będzie trwał i czy faktycznie będzie miał istotny wpływ na nasze hodowle, przypominają o tym jak ważne jest odpowiedzialne podejście do hodowli i odpowiedzialnego dobierania osobników do dalszego rozmnażania w celu zachowania poszczególnych gatunków, które dzisiaj są pospolite, a jutro mogą zniknąć z naszych hodowli. Zachowanie gatunków i uniezależnienie się od pozyskiwania tych osobników z natury ma pozytywny wpływ na ochronę gatunkową tych zwierząt i stabilność w hodowli. Pozwala nam cieszyć się możliwością obserwacji i lepszego poznania tych gatunków w najlepszy z możliwych sposobów, poprzez kontakt z tymi zwierzętami. W innym przypadku pozostaną nam tylko zdjęcia i stare opisy gatunkowe.

Literatura

  1. https://cites.org/sites/default/files/notifications/E-Notif-2023-037.pdf (PDF poniżej 1MB)
  2. https://cites.org/eng/resources/ref/suspend.php – Aktualne decyzje CITES związane z zakazami eksportu (m.in. zakaz eksportu Pandinus imperator)
  3. https://trade.cites.org – Dane dotyczące eksportu gatunków CITES
  4. https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=SRWFMQZUmyA
  5. https://cites.org/sites/default/files/notifications/E-Notif-2023-046.pdf


Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Terrarium codziennie. Obserwuj Terrarium!

NOTA PRAWNA
ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu