Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
852
Encyklopedia

Neuroptera – sieciarki

Neuroptera – sieciarki

Na świecie opisano ok. 5.000 gatunków, z czego 86 w Polsce.

Są to owady dużej lub średniej wielkości, o długości ciała 2 – 80 mm i rozpiętości skrzydeł 5 – 150 mm (w naszym klimacie występują tylko małe gatunki). Czułki przeważnie długie i nitkowate, czasem buławkowate. Głowa progantyczna, niewielka. Aparat gębowy typu gryzącego. Tułów bez pierwszego tergitu. Posiadają dwie pary, podobnych do siebie, błoniastych i bogato żyłkowanych skrzydeł. U niektórych sieciarek druga para wyraźnie różni się od pierwszej. W czasie lotu nie są ze sobą złączone. Na skrzydłach często występują plamy. W czasie spoczynku leżą dachówkowato na odwłoku, który całkowicie przykrywają i wystają za jego obręb. Nogi długie i smukłe, czasem pierwsza para w formie aparatu chwytnego. Stopy pięcioczłonowe.

Sieciarki są przeważnie brunatnego koloru, jednak spotykane są również zielonkawe gatunki. Prowadzą drapieżny tryb życia. Polują głównie na mszyce i inne drobne bezkręgowce. Aktywne głównie w nocy.

Larwy wrzecionowate lub o zwartej przysadzistej budowie. Podobnie jak imagines są drapieżne. Posiadają specyficzny aparat gryzący, z żuwkami o charakterze kolców jadowych. Niektóre gatunki żyją w wodzie, oddychając skrzelotchawkami. Mrówkolwy (Myrmyleonidae) kopią w piasku lejkowate dołki, chwytają wpadające w nie ofiary. Przepoczwarczenie następuje w kokonie, wytworzonym przez larwalne gruczoły przędne.

Przeczytaj też  Geotrupidae - żukowate

Znani przedstawiciele: złotook pospolity (Chrysopa vulgaris), mrówkolew (Myrmyleon formicarius), życiorek (Hemerobius nitidulus).ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu