Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [12]
Loading...
3323
Mrówki – Opisy, Owady – Opisy

Lasius umbratus – podziemnica ciepłolubna

Lasius umbratus – podziemnica ciepłolubna

Wygląd Lasius umbratus – podziemnica ciepłolubna (Nylander, 1846) posiada ubarwienie złoto-bursztynowe. Królowa brązowo-brunatna. Samce znacznie ciemniejsze od królowych.
Wielkość
  • Królowa: 8-9 mm,
  • Samiec: 6-7 mm,
  • Robotnice: 4-5 mm
Występowanie Jest to mrówka, która może być pomylona z L. flavus, jednak jest wyraźnie od niej większa. Gniazduje w korzeniach drzew rosnących w piaszczystym podłożu.
Żywienie Spadź mszyc korzeniowych.
Cechy szczególne Lasius umbratus jest pasożytem, który wnika do gniazd mrówek z gatunku Lasius niger (czasem Lasius brunneus i Lasius alienus) i zabija macierzystą królową. Mrówka bardzo piękna i wspaniale prezentująca się w formikarium.
Hodowla Gatunek polecany dla osób z pewnym doświadczeniem. Trudno dostać rójkową królową, która wymaga adopcji na poczwarkach i młodych robotnicach Lasius niger.
Hibernacja Tak
Ochrona gatunkowa Nie
Lot godowy Od połowy lipca do ostatnich, ciepłych dni września.

 

Przeczytaj też  Homoeogryllus xanthographus


ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu