Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [8]
Loading...
7532
Mrówki – Opisy, Owady – Opisy

Lasius flavus – podziemnica zwyczajna

Wygląd
  • Królowa – brązowa z żółtawym nalotem. W kształcie przypominają królową Lasius niger. Monoginiczna, zakłada kolonie w sposób klasztorny.
  • Robotnice – żółta z wyraźnym przyciemnieniem głowy. Ślepa, ale wrażliwa na światło. Porusza się bardzo powoli.
Wielkość
  • Królowa: 7-9 mm,
  • Samiec: 5-6 mm,
  • Robotnice: 3-4 mm
Wystepowanie: Występuje w całej Polsce, jednak gniazduje wyłącznie pod ziemią i rzadko wychodzi na powierzchnie, przez co trudniej je zlokalizować. Często buduje ziemne kopce w nasłonecznionych miejscach, porośnięte trawą. Ponad gniazdem usypuje stożkowaty kopczyk z wynoszonej ziemi. Gniazda nie zawierają struktur kartonowych.
Pożywienie: Spadź mszyc korzeniowych jak i hodowanych na liściach pobliskiej roślinności. Sporadycznie poluje na drobne bezkręgowce.
Cechy szczególne Lasius flavus to flegmatyczna, niewielka mrówka, która prowadzi skryty tryb życia. Jej kolonie dochodzą do kilkunastu tysięcy. Gatunek nie kolidujący z sąsiadami, pod warunkiem wystarczającej ilości pokarmu.

Wykazuje zachowania terytorialne, jedynie w przypadku roślin z własnymi mszycami. Roi się w pierwszej połowie sierpnia.

Hodowla Gatunek świetnie nadający się dla cierpliwych osób, które zaakceptują skryty tryb życia tych owadów. Najchętniej gniazduje w ziemnym formikarium w orientacji pionowej, jednak z powodzeniem adaptuje się do pozostałych rodzajów gniazd.
Hibernacja Tak
Ochrona gatunkowa Nie
Lot godowy Od połowy lipca do końca sierpnia.

Opracowanie i źródła informacji
Opracowała: Marta Anna Szelegieniec (Lilith66)
Uzupełnienie: Jakub Klimczak
Na podstawie własnych doświadczeń i danych z serwisu formicopedia.org

Przeczytaj też  Parapachymorpha zomproi


ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu