Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [3]
Loading...
8575
Początkujący, Wije – Artykuły

Krocionogi – pytania

3. Krocionóg, wij, dwuparzec? O co w tym wszystkim chodzi?

Z systematyką jak zawsze są zawirowania. Już wyjaśniam. Wije (Myriapoda) stanowią gromadę stawonogów, równoległą do Owadów (Insecta) czy Pajęczaki (Arachnida). Dzielimy je na cztery gromady:
pareczniki (Chilopoda) – czyli dobrze nam znane skolopendry
drobnonogi (Symphyla)
skąponogi (Pauropoda)
dwuparce (Diplopoda) – krocionogi i pokrewne
Jak widać wije to i skolopendry i krocionogi i jeszcze inne zwierzęta. Przy czym Pareczniki są jadowite a Dwuparce nie, i jedynie jeden gatunek dwuparca jest drapieżnikiem.
Dwuparce dzielimy z kolei na:
krocionogowate (Julidae) – zdecydowana większość gatunków spotykanych w handlu
skulicowate (Glomeridae)
węzławcowate (Strongylosomidae)
strzępnicowate (Polyxenidae)
rosochatkowate (Polydesmidae)
Dlatego proszę konkretyzować swoje pytania na forum, proszę nie pytać o dobrego wija na początek, bo jest to pytanie wieloznaczne.

Przeczytaj też  Podłoża dla popularnych węży


ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Jedno przemyślenie na temat Krocionogi – pytania

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu