Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [8]
Loading...
12662
Płazy – Opisy, Płazy bezogonowe – opisy

Hymenochirus curtipes – karlik szponiasty

Hymenochirus curtipes – karlik szponiasty

 

Systematyka

Rodzina: Pipidae – grzbietorodowate

Rodzaj: Hymenochirus

Gatunek: karlik szponiasty (Hymenochirus curtipes Sokol, 1959)

Nazewnictwo

Nazwa angielska: Western Dwarf Clawed Frog

Nazwa niemiecka: Gedrungener Zwergkrallenfrosch

Nazwa czeska: Drápatečka malá

Nazwa słowacka: Drápatečka malá

Długość życia

Zazwyczaj dożywają 15 lat.

Wygląd

Ciało lekko spłaszczone grzbieto-brzusznie, ubarwienie szare, szarobrunatne, jasnobrunatne do brązowego, z licznymi, małymi i nieregularnymi, czarnymi plamami. Strona brzuszna jasna. Oczy małe, słabo wyodrębnione, czarne, położone po bokach głowy. Przez głowę, od czubka nosa, poprzez oczy, do „szyi”, biegną po obu stronach dwa czarne pasy. Tylne kończyny długie, równe długości ciała. Kończyny przednie krótkie. Palce spięte błoną pławną. Otwór gębowy mały.

Przeczytaj też  Hyperolius puncticulatus

Dorosłe osobniki dorastają do około 3-4 cm.

Występowanie

Afryka Zachodnia – Kongo, Zair, Gabon. Występuje w dolnym dorzeczu rzeki Kongo.

Cechy szczególne

Płazy te nigdy nie wychodzą na ląd.

Ciekawostki

Żabki te często trzymane są przez akwarystów razem z egzotycznymi rybkami, również z uwagi na to że są bardzo tanie, ich cena waha się w granicach od 2 do 3 zł/szt.

Aktywność

Przeważnie w ciągu dnia, ale również wieczorem i w nocy (szczególnie w porze godowej). Często kryje się w wodnych zaroślach, pod korzeniami roślin i pod kamieniami.

Biotop

W naturze zamieszkuje małe, zarośnięte roślinnością wodną zbiorniki wodne.

Akwarium

Jako pomieszczenia dla tych żab można użyć zwykłego akwarium lub akwaterrarium. Zbiornik nie musi mieć części lądowej, (ponieważ nie wychodzą na ląd) chyba, że jako element dekoracyjny. Dno akwarium należy wysypać drobnymi kamieniami lub żwirem. Do dekoracji można użyć roślin wodnych. Poziom wody w akwarium nie powinien być zbyt wysoki, ponieważ zwierzęta te muszą co jakiś czas zaczerpnąć powietrza i przy dużym poziomie byłyby zmuszone pokonywać dość duża odległość od dna do powierzchni, co ze względu na ich małe rozmiary byłoby męczące. Można założyć mały filtr akwariowy, ale nie jest to konieczne. Woda powinna być cały czas czysta i często wymieniana. Zaleca się wodę odstaną.

Wielkość terrarium

Nie wymagają dużego pomieszczenia, minimalne akwarium dla 4-6 osobników to ok. 30/15/20 cm (dł./szer./wys.).

Oświetlenie

Jeżeli akwarium stoi w ciemnym miejscu do jego oświetlenia można użyć promiennika, żarówki lub świetlówki o słabej mocy przez ok. 12 h, a w miejscu nasłonecznionym lub słabo nasłonecznionym oświetlenie nie jest konieczne.

Temperatura

W dzień od 20 do 25°C zarówno dla wody jak i powietrza. Nocą nieco niższa.

Wilgotność

Żyją wyłącznie w wodzie, dlatego terrarium nie musi być dodatkowo zraszane i wilgotność powietrza sama będzie się utrzymywać na odpowiednim poziomie (75-90%).

Przeczytaj też  Dendrobates leucomelas - drzewołaz żółtopasy

Żywienie

Żywią się głównie drobnym żywym pokarmem, takim jak ochotki, rureczniki, larwy komarów, wodzieni, oczliki, rozwielitki, itp.

Gorszym pokarmem, który można podać w przypadku braku żywego pożywienia są mrożonki dla ryb (czyli wyżej wymienione „robactwo” w postaci zamrożonej) oraz kawałki mięsa, przede wszystkim rybiego (ryb słodkowodnych), które na pęsecie należy podsunąć żabie pod otwór gębowy i poruszać. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów i delikatnej budowy, płazy te są dosyć wytrzymałe i przez pewien okres mogą nie przyjmować pokarmu.

Dymorfizm płciowy

Samice są większe od samców oraz pełniejsze i lepiej zbudowane (krępa budowa ciała). Samce wydają odgłosy godowe. Prostym sposobem odróżnienia płci jest nakarmienie żabek „do oporu”. Samice są w stanie pochłonąć znacznie więcej pokarmu i najedzone są wyraźnie okrąglejsze od samców.

Rozmnażanie

Doprowadzenie karlików szponiastych do rozrodu jest dość łatwe, ale odchowanie kijanek jest już dużo trudniejsze ze względu na ich wyjątkowo małe rozmiary.

Głównym czynnikiem stymulującym te płazy do rozmnażania się i wywołującym porę godową jest podwyższenie temperatury wody. Silny wpływ ma na nie również obfite nakarmienie żywym pokarmem po pewnym czasie głodówki. Samce w okresie godowym wydają cichy, ale dobrze słyszalny, dość wysoki dźwięk, przypominający trochę skrzypienie drzwi. Gdy samica jest gotowa do złożenia skrzeku, zawierającego ok. 1000 jaj, samiec chwyta ją przednimi kończynami tak jak ma to miejsce u innych żab, przy nasadzie tylnych łap (ampleksus pachwinowy) i zapładnia jaja składane w tym czasie przez samicę (zapłodnienie tak jak u wszystkich płazów jest zewnętrzne). Skrzek składany jest pod powierzchnią wody, później przykleja się do roślin wodnych, korzeni, itp. Jajeczka mają barwę brązową i średnicę 1mm. Przypominają trochę ziarenka maku. Należy je oddzielić od rodziców (lub co łatwiejsze przenieść rodziców do innego akwarium), gdyż dorosłe żabki będą polować na kijanki. Po 1,5 – 2 dniach wylęgają się larwy. Pierwszego dnia są jeszcze bardzo słabo rozwinięte, przyczepiają się do roślin i nie żerują. Drugiego dnia zaczynają swobodnie pływać i poszukiwać pokarmu. Kijanki karlików szponiastych są drapieżne a przy tym wyjątkowo małe, mają około 2 mm długości. Polują wówczas na najdrobniejsze larwy skorupiaków i pierwotniaki. Z tego powodu ich odchów jest dość skomplikowany. Pokarmu poszukują pływając w otwartej toni wodnej podobnie jak ryby i podobnie jak ryby polują. Szczęki kijanek karlików szponiastych mają nietypową dla płazów budowę. Nie są połączone z czaszką i kijanka może wyrzucać je do przodu z dużą prędkością podobnie jak wiele drapieżnych ryb. Powoduje to natychmiastowe zwiększenie pojemności jamy gębowej i wessanie pokarmu do środka.

Przeczytaj też  Pelobates fuscus - grzebiuszka ziemna

Uwagi

Nie mogą nawet przez krótki czas pozostawać bez wody. Nie należy ich brać do ręki i wyjmować z wody. Z tego powodu akwarium powinno być przykryte, bo żabkom czasem udaje się z niego wyjść co zawsze bardzo szybko źle się dla nich kończy.

Opracowanie
Opracował Łukasz Różański.ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu