Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [2]
Loading...
574
Eretmochelys imbricata - żółw szylkretowy Żółwie morskie

Eretmochelys imbricata – żółw szylkretowy

Żółw szylkretowy

Nazwa gatunkowa: Eretmochelys imbricata

Rodzina: żółwie morskie (Cheloniidae)

Wygląd

Żółwia szylkretowego można bezwzględnie rozpoznać po dachówkowato zachodzących na siebie głównych tarczach karapaksu, ostro piłkowatej tylnej części jego krawędzi i hakowato wygiętym końcu szczęki. W miarę wzrostu żółwia, tarcze rozchodzą się i u dużych osobników już się nie przekrywają. W razie wątpliwości można żółwia szylkretowego odróżnić od żółwia jadalnego po 2 parach tarczek przedczołowych (u tego drugiego jest tylko 1 para). Tarcze kręgowe mają kształt rombowaty. Tarcz żebrowych są 4 pary. Na brzusznej stronie pancerza znajdują się 4 duże tarcze zabrzeżne (inframarginale) Barwa karapaksu jest zróżnicowana, od złotoszarej lub bursztynowej po jaśniejsze i ciemniejsze odcienie kolorów zielonkawego, czerwonobrązowego, brązowego, a nawet czarniawego. Poszczególne plamy barwne tworzą na pancerzu „płomienisty” rysunek. Plastron jest żółty. Długość karapaksu żółwia szylkretowego dochodzi do 90 cm.

Występowanie

Tropikalna strefa mórz i oceanów. Rzadko spotykany w pobliżu wybrzeży Europy, głównie w Morzu Śródziemnym.

Biotop

Wody przybrzeżne, zatoki, laguny, niekiedy ujścia rzek.

Zachowanie

Podobne do innych żółwi morskich. Żółw ten pływa szybko i zwinnie.

Przeczytaj też  Babycurus jacksoni

Rozmnażanie

Samica raz w roku składa 150-200 jaj, średnicy około 4 cm, do wygrzebanej w miękkim piasku jamy. Obecnie już tylko nieliczne plaże służą jako miejsca lęgowe tego gatunku żółwia, w związku z czym uważany jest za poważnie zagrożony wyginięciem.

Odżywanie

Żółw szylkretowy zjada zarówno rośliny, jak też ryby, skorupiaki i mięczaki.

Uwagi

Z polerowanych rogowych tarcz karapaksu tego żółwia uzyskiwano niegdyś szylkret, używany do wyrobu grzebieni i innych przedmiotów. Później szylkret zastąpiły sztuczne tworzywa, ale producenci pamiątek zaczęli z kolei sprzedawać spreparowane małe, lakierowane żółwie szylkretowe. Obecnie jest to zabronione.

Opracowanie

Redakcja żółwi

Bibliografia

  • Encyklopedia Zwierząt „Gady i płazy” praca zbiorowa
  • „Wielki Atlas Zwierząt” V.J.Stanek
  • Serwis Internetowy Miejskiego Ogrodu Zoologicznego we Wrocławiu

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu