Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [3]
Loading...
939
0
Mauremys caspica - żółw kaspijski Batagurowate, Żółwie – Opisy

Mauremys caspica – żółw kaspijski

Mauremys caspica – żółw kaspijski

Rodzina: Geoemydidae – Batagurowate

Żół kaspijski podzielony na dwa podgatunki

  1. Mauremys caspica rivulata 
  2. Mauremys caspica caspica

Miniony podgatunek Mauremys caspica leprosa został osobnym gatunkiem Mauremys leprosa.

Podgatunek Mauremys ventrimaculata i Mauremys siebenrocki zostały uznane za podgatunek nominalny.

Żółw kaspijski amieszkuje: Syrię, Azję Mniejszą, Cyklady, Wyspy Jońskie, Cypr i Bałkany, Północno-Zachodnią Afrykę i Półwysep Iberyjski oraz pn. wybrzeża Morza Kaspijskiego.

Większość czasu żółw spędza pływając w wodzie. Wychodzi jednak czasem na ląd, gdzie porusza się szybko i sprawnie, niekiedy znacznie oddalając się od zamieszkiwanego akwenu. Potrafi dobrze się wspinać i spotykany był nawet w terenie skalistym. Żyje w dużych zbiornikach wodnych, stawach, jeziorach, rzekach o wolnym biegu. Niezbyt wybredny w doborze środowiska, zasiedla nawet tereny bagniste i wody słonawe.
W okresie suszy zapada w sen letni. Żółwie ze stref klimatycznych, w których konieczny jest sen zimowy, odbywają go zagrzebane w mule na dnie zbiornika wodnego.

Pancerz żółwia kaspijskiego jest silnie spłaszczony, o wydłużonym i smukłym kształcie.
Odmiana Mauremys caspica rivulata – charakteryzuje się karapaksem o barwie oliwkowej lub ciemnozielonej, przechodzącej niekiedy w ciemny brąz. Kształt płytek pancerza podkreśla dodatkowo szary lub białawy rysunek. Na głowie i nogach występują podłużne żółtawe lub białe pasy. Długość karapaksu wynosi do 20 cm.
Młode żółwiki należące do podgatunku Mauremys caspica leprosa posiadają żółtawoczerwone plamki pośrodku płytek i jasny, żółtobrązowy plastron. U starszych osobników kolory te zanikają, a pancerz jednolicie ciemnieje. Karapaks osiąga 25 cm długości.

Mauremys caspica caspica jest nieco jaśniejszy, z czarnymi plamkami na płytkach brzeżnych.

Terrarium

Żółwie kaspijskie hodujemy w podobnych akwaterrariach jak żółwiki malowane. W zależności od podgatunku temperaturę powietrza utrzymujemy w granicach 26°C-28°C, wody około 25°C. Dla Mauremys caspica  leprosa temperatura powietrza sięga 30°C, a wody 27°C. W nocy temperatura powietrza nie może spadać poniżej 22°C. W upalne dni lata można go wynosić na dwór, gdzie skorzysta z kąpieli słonecznych. Okazyjnie może przebywać w terrarium ogrodowym.

Żywienie

Jest to gatunek drapieżny, a więc podajemy mu karmę pochodzenia zwierzęcego z niewielkim dodatkiem pożywienia roślinnego.

Uwagi

Uwaga: żółw kaspijski jest gatunkiem o silnie rozwiniętym instynkcie terytorialnym. Broni zamieszkiwanego obszaru i może być agresywny w stosunku do innych żółwi

Liczba wyświetleń: 939

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu