Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
395
Mauremys caspica - żółw kaspijski Batagurowate, Żółwie – Opisy

Mauremys caspica – żółw kaspijski

Mauremys caspica – żółw kaspijski

Rodzina: Geoemydidae – Batagurowate

Wygląd: podobny do żółwia błotnego, od którego różni się jaśniejszym ubarwieniem, ciągłymi jasnymi smugami na bokach głowy, szyi i na nogach oraz obecnością w plastronie tarczy pachwinowej. Pancerz oliwkowobrązowy, u młodych osobników jaśniejszy, często żywo brązowy z czerwonawym lub żółtawym rysunkiem. Środkiem karapaksu biegnie wyraźny kil, u dorosłych osobników zachowujący się przynajmniej w tylnej części pancerza. Przednia część plastronu nie jest ruchoma. Długość do 35 cm.

Występowanie: Półwysep Iberyjski, południowa część Półwyspu Bałkańskiego, wyspy na Morzu Egejskim, Cypr, Zakaukazie, Dagestan, północno-zachodnia Afryka, zachodnia Azja.

Środowisko: wody stojące i powoli płynące, niekiedy również duże rzeki.

Tryb życia: w niektórych rejonach zapada w sen zimowy, a w razie wyschnięcia zbiorników – w sen letni.

Rozród: kopulacja odbywa się zwykle w wodzie; samica składa 6-12 jaj w samodzielnie wykopanej jamie na brzegu.

Pokarm: żaby, duże owady, wodne skąposzczety, niekiedy także rośliny.

 

 

Przeczytaj też  Chelus fimbriata - żółw matamata


ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu