Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
674
Cyriopagopus, Ptaszniki – Opisy

Cyriopagopus longipes

Przeczytaj również Ptaszniki – najczęściej zadawane pytania oraz zobacz powiązane artykuły

Cyriopagopus longipes – ptasznik

Nazewnictwo

Starsza nazwa robocza i handlowa to Haplopelma sp. „longipedum” oraz Haplopelma longopes.

Ptasznik często błędnie oferowany w handlu jako Cyriopagopus paganus. Często też pod nazwą Haplopelma longipes (jeden z synonimów) oferowane są ptaszniki pochodzące z Wietnamu i należące do zupełnie innego gatunku (lub gatunków). Są nimi Haplopelma sp. Vietnam i Haplopelma vonwirthi. Także i one często bezpodstawnie oferowane są pod nazwą Cyriopagopus paganus.

Systematyka

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Systematyka ptaszników.
Domena:eukarionty (Eucaryota)
Królestwo:zwierzęta (Animalia)
Typ:stawonogi (Arthropoda)
Podtyp:szczękoczułkowce (Chelicerata)
Gromada:pajęczaki (Arachnida)
Rząd:Pająki (Araneae)
Podrząd:Opisthothelae
Infrarząd:Mygalomorphae
Rodzina:Theraphosidae

Gatunek sklasyfikowany w 2005 roku przez duet Volker von Wirth i Boris Striffler, na podstawie samca (holotyp). Oryginalna deskrypcja zawiera od razu opis samicy (paratyp).

Wygląd

Ubarwienie samicy jest zazwyczaj ciemne. Przednie odnóża zwykle przybierają z wierzchu kolor szaro-brązowy. W zależności od oświetlenia i czasu, którym minął od ostatniej wylinki, może pojawiać się na nich dosyć intensywne niebieskie zabarwienie. Na udach przednich odnóży, od spodu widoczne są liczne, krótkie, czerwone włoski. Tylne nogi są zwykle znacznie ciemniejsze niż reszta ciała. Głowotułów jest również szaro-brązowy. Na wierzchniej stronie odwłoka powinien znajdować się, mniej lub bardziej widoczny, wzór prążków układający się w „jodełkę”.

Przeczytaj też  Haploclastus nilgirinus

Barwa oraz widoczność wzoru na odwłoku oczywiście również w dużym stopniu zależeć będzie od czasu, który upłynął od ostatniej wylinki. Z czasem kolory mogą wypłowieć, dlatego też nie należy się opierać wyłącznie na nich przy ewentualnej identyfikacji tego gatunku.

Ubarwienie niedorosłego samca jest identyczne jak ubarwienie samicy. Po osiągnięciu dorosłości samiec przybiera typowo szaro-brązowe ubarwienie typowe dla tej grupy ptaszników.

Jest to średniej wielkości ptasznik osiągający około 6-7 cm długości ciała i około 15 cm rozpiętości odnóży.

Występowanie

Zakres występowania tego gatunku obejmuje Tajlandię i Kambodżę.

Biotop

Ten nagłowek wymaga uzupełnienia pomóż nam go zaaktualizować, z góry dziękujemy!

Długość życia

 

Aktywność

Ten nagłowek wymaga uzupełnienia pomóż nam go zaaktualizować, z góry dziękujemy!

Zachowanie

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Zachowanie ptaszników.

Jest to ptasznik, który jest bardzo szybki i potrafi być bardzo agresywny, jeśli nie zapewnimy mu odpowiednich warunków bytowania (a w szczególności warunków do wykopania nory, w której będzie mógł znaleźć schronienie, gdy poczuje się zagrożony). Posiada jad, który może być niebezpieczny dla zdrowia człowieka. Powinni zajmować się nim terraryści, którzy mają już pewne doświadczenie w hodowli ptaszników Starego Świata.

Jadowitość

Ten nagłowek wymaga uzupełnienia pomóż nam go zaaktualizować, z góry dziękujemy!

Terrarium

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Terrarium dla ptaszników.

Jako że ptasznik wiedzie podziemny tryb życia, to najlepiej do jego hodowli nadają się wysokie zbiorniki, w których możemy zapewnić ptasznikowi grubą warstwę podłoża. Osobiście dla ptaszników tego typu stosuje terraria o wymiarach 10x25x40 cm (szerokość x długość x wysokość) i zapewniam im warstwę podłoża o grubości około 30 cm. Jako podłoża można użyć torfu lub substratu kokosowego o kilkucentymetrowej warstwie. Z powodzeniem można użyć także gliny, lub jej mieszanki z torfem/włóknem kokosowym.

Przeczytaj też  Neoholothele incei

Wystrój takiego zbiornika jest raczej zbędny. Pająk nie potrzebuje kryjówki, jako że sam powinien wykopać sobie głęboką norę, w której będzie przeważnie przebywał. Przy utrzymaniu odpowiedniej wilgotności podłoża zbędny też będzie pojemnik z wodą.

Temperatura

Temperatura w ciągu roku, w jego środowisku naturalnym waha się od 15°C nocą (w najchłodniejszych miesiącach, takich jak grudzień/styczeń) do 30°C (i więcej) w ciągu dnia dla miesięcy najcieplejszych (marzec, kwiecień i maj). Dzienna dobowa amplituda temperatur w ciągu całego roku wynosi około 10°C.

Wilgotność

Pora deszczowa z bardzo obfitymi opadami zaczyna się w maju i trwa do października. Od grudnia do lutego opady praktycznie zanikają i nastaje wtedy pora sucha.

Dymorfizm płciowy

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Dymorfizm płciowy u ptaszników.

Dojrzały samiec ma na nogogłaszczkach narządy kopulacyjne (tzw. bulbusy), a na przedniej, najdłuższej parze odnóży krocznych haczyki.

Rozmnażanie

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Rozmnażanie ptaszników.

 

 

Opracowanie i źródła informacji
Tomasz Drożdżal „Larkin”

Literatura

 

 ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu