Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [3]
Loading...
2570
0
Weterynaria, Jaszczurki – Weterynaria, Krokodyle – Weterynaria, Węże – Weterynaria, Żółwie – Weterynaria

Choroby żółwi

Choroby żółwi

Hipowitaminoza A

Objawy: Brak apetytu, popadanie w letarg, obrzęk spojówek i powiek (czasami jednej – przyp. autora), wtórnie dołączyć się może ropny wypływ.
Przyczyny: Nieprawidłowa dieta (uboga w witaminę A), lub zła kombinacja różnych diet (za mało minerałów i witamin)
Postępowanie – leczenie Postępowaniem z wyboru jest zmiana diety na pełno wartościową (najłatwiejsze postępowanie). W zaawansowanych przypadkach podawanie wit. A w iniekcji lub lepiej krople (zmniejsza możliwość przedawkowania), przy wtórnych powikłaniach (ropne wypływy) ich leczenie. Dawki wit. A początkowo ok. 3000 IU (j.m.) na 100g/c.c. potem przez okres ok 2 – 3 tyg co tydzień po 2000 IU.

 

 

Hiperwitaminoza A

Objawy: Wysuszenie i łuszczenie się skóry, po kilku dniach ubytki skóry i odsłonięcie głębiej położonych tkanek. Po ok.14 dniach powstają pęcherze wypełnione płynem które pękają i powstają głębokie owrzodzenia z tendencją do wygajania (przy braku wtórnych infekcji). Zmiany te najczęściej pojawiają się na kończynach, szyi ogonie.
Przyczyny: Zwykle przyczyną jest przedawkowanie przy podawaniu wit. A (zbyt duże dawki lecznicze przy lecz. hipowitaminozy) rzadziej zbyt bogata w tę witaminę karma.
Postępowanie – leczenie Leczenie opiera się na zmniejszeniu dawki podawanej wit A lub zmianie zbyt bogatej w te wit. diety. Zmiany powstające na skórze przemywa się za pomocą śr. antyseptycznych czasami zakłada się maści antybiotykowe. Przy bardzo rozległych zmianach opracowuje się je chirurgicznie, jeśli wystąpił duży ubytek tkanek zwierzę należy nawadniać do jam ciała (szczególnie w okresie, gdy powstają i pękają pęcherze). W ostateczności przy wtórnych zakażeniach podaje się antybiotyki.

 

Schorzenia układu oddechowego

Objawy: W zależności od tego co wywołuje objawy mogą być one lekkie np. surowiczy wypływ z nosa przy podrażnieniu występującym w zakurzonym środowisku (reakcja na kurz), lub cięższe przy zakażeniach bakteryjnych, grzybiczych czy rzadziej wirusowych. Jednakże specyficzna budowa żółwi (brak przepony) powoduje, że każde najdelikatniejsze nawet schorzenie traktować trzeba bardzo poważnie jak zapalenie płuc. Dzieje się tak dlatego, że brak przepony uniemożliwia żółwiom odkrztuszanie zalegającej i wydzielającej się w nadmiarze wydzieliny co wtórnie doprowadzić może do bardzo ciężkiego schorzenia a nawet śmierci zwierzęcia. Dlatego rokowanie jest zazwyczaj ostrożne przy tego typu schorzeniach.Dominującymi objawami są wypływ z nosa (lub czasami jego brak – brak przepony) surowiczy, śluzowy lub śluzowo ropny do ropnego, kichanie , sapanie. Duszność objawiająca się niekiedy otwartą jama gębową (cały czas), brak apetytu, letargiczność.
Przyczyny: Bardzo często schorzenie to występuje jako wtórne powikłanie przy innych jednostkach chorobowych takich jak zakaźne zapalenie jamy ustnej, schorzeniach pasożytniczych czy niedoborowych (gł. niedobór wit. A)
Postępowanie – leczenie Leczeniem z wyboru tutaj zazwyczaj jest podawanie antybiotyków lub chemioterapeutyków. Dbać należy o odpowiednie nawodnienie zwierzęcia poprzez iniekcje do jam ciała, odpowiednie warunki środowiskowe tj. temperatura w przedziale 29,4 – 32,2 °C, odpowiednia wilgotność. Karmienie przez sondę (jeśli taka potrzeba), czasami rozpylanie antybiotyku w powietrzu wdychanym przez żółwia, podawanie śr. zmniejszających ilość wydzieliny w płucach.

 

Schorzenia dotyczące skorupy

Objawy: Ropnie pochodzenia bakteryjnego lub grzybiczego (gł. u żółwi wodnych) zaś u żółwi lądowych najczęściej występują pęknięcia (uraz, wypadki) lub pogryzienia przez psy lub koty.
Przyczyny: U żółwi wodnych infekcje, u lądowych urazy.
Postępowanie – leczenie W przypadku ropni nacięcie zmiany jej wyczyszczenie i zaszycie stosowanie miejscowe antybiotyku (maść), rzadko podaje się go ogólnie (dobrze jest z pobranego materiału wykonać bad. bakteriologiczne i mykologiczne.W przypadku urazów pęknięć podziurawień, stosuje się wyczyszczenie zmiany ew. przemycie śr. antyseptycznym i założenie opatrunku z włókna szklanego nasączonego żywicą.

 

Zakaźne zapalenie jamy ustnej

Objawy: Wczesne objawy (zazwyczaj niezauważone) to wybroczyny krwotoczne we wnętrzu jamy gębowej nieco później pojawia się duża ilość pienistego śluzu, lub serowatego wysięku potem zwierzęta tracą apetyt popadają w letarg.
Przyczyny: Schorzenie to występuje u żółwi raczej rzadko. Spowodowane jest bakteriami Pseudomonas lub (i) Aeromonas. Przypuszcza się że schorzenie to jest sprawa wtórną predysponującym do niego jest zła dieta , zbyt niska temperatura, czynniki stresowe (transport), za duża wilgotność powietrza.
Postępowanie – leczenie Zazwyczaj mimo ciężkich objawów szybka poprawa warunków bytowych czy diety doprowadza do poprawy sytuacji. W ekstremalnych przypadkach potrzebne jest nawadnianie zwierząt, karmienie przez sondę. W przypadkach lekkich wystarczy podawać wit. Z grupy B i C oraz ewentualne przepłukiwanie zmian w j. gębowej śr. działającymi przeciwbakteryjnie.

 

Anoreksja okresu zimowego – pseudohibernacja

Objawy: Brak apetytu. Czasami objawy związane z hipowitaminozą A, ewentualnym zakażeniem dróg oddechowych.
Przyczyny: Główna przyczyną jest obniżająca się temperatura w otoczeniu żółwia. Często pojawia się u zwierząt złapanych w stanie dzikim i przeniesionych do hodowli.
Postępowanie – leczenie Jeżeli żółw jest w dobrej kondycji i nie wykazuje objawów chorobowych obniżamy temperaturę do odpowiedniej wysokości i wprowadzamy go w stan hibernacji. Jeśli jednak zauważamy niepokojące objawy (jakiejś choroby) to należy podnieść temperaturę i leczyć dane schorzenie. Wprowadzenie chorego zwierzęcia w stan hibernacji spowoduje wyniszczenie gada i jego śmierć.

 

Pasożyty zewnętrzne

Objawy: Kleszcze żywią się krwią i w ten sposób mogą powodować osłabienie zwierzęcia (czasami przenoszą choroby).Muszyca spowodowana przez larwy much mięsnych to wtórne zajęcie istniejących już ran lub tam gdzie została naruszona ciągłość skorupy. Głównym objawem jest czarny wysięk na obrzeżu rany.
Przyczyny: Przyczyną są kleszcze i larwy much (te ostatnie mogą wywoływać tzw. muszycę).
Postępowanie – leczenie W przypadku kleszczy dobry efekt daje oprysk zwierzęcia lub przetarcie go wilgotną ściereczką z zawartością odpowiedniej dawki Permetryny (lub jeszcze lepiej pyretroidów). Po zastosowaniu obserwować czy nie pojawiają się efekty uboczne.Co do zwalczania larw much to opiera się ono na oczyszczeniu z nich rany i przemywaniu jej śr. antyseptycznymi.

 

Pasożyty wewnętrzne

Objawy: Biegunka (b. rzadko występuje), brak apetytu, odwodnienie , zatkanie przewodu pokarmowego, przy intensywnej inwazji zwierzęta stają się letargiczne.
Przyczyny: Najczęstszą przyczyną są Kokcydia z rodziny Eimeria , oraz obleńce z rodzaju Ascaris i Oxyuris. Najczęściej występuje glistnica Ascaris.
Postępowanie – leczenie Kokcydiozę leczy się poprzez podawanie chemioterapeutyków takich jak Metronidazol czy Trimetoprim z sulfadiazyną, zaś Ascaris i Oxyuris poprzez podawanie Fenbendazolu doustnie lub do kloaki.

 

Lek. Wet. Waldemar Kaczor Centrum weterynaryjne „Res-Vet” Rzeszów

Liczba wyświetleń: 2570

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu