Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
486
Buthacus leptochelys - skorpion Skorpiony – Opisy

Buthacus leptochelys – skorpion

Buthacus leptochelys – skorpion

Buthacus leptochelys (Ehrenberg, 1829)

Wygląd

Jest to niewielki skorpion z rodziny Buthidae. Dorastają one do 6 cm długości. Ich barwa w przeważającej części to kolor żółty, dość intensywny, odnóża w niektórych miejscach sprawiają wrażenie wręcz przeźroczystych. Jedynie sama końcówka telsona przybiera kolor brązowy lub prawie czarny.

Występowanie

Skorpion ten występuje głównie w północnej oraz środkowej części Afryki, w państwach leżących na obszarze i w pobliżu Sahary (np. Algieria, Mali, Libia czy Egipt) a także w Iraku czy Iranie.

Zachowanie

Dość szybki i bardzo agresywny gatunek, który często bez wyraźnych przyczyn potrafi zaatakować.

Biotop

Skorpion ten występuje na suchych, pustynnych obszarach pod kamieniami bądź w norach, które sam potrafi bardzo dobrze kopać.

Jadowitość

Dokładnych danych na ten temat nie ma (LD50 ok. 0.77mg/kg).

Terrarium

Z racji niewielkich rozmiarów dla dorosłych osobników terrarium na kształt sześcianu 20x20x20 cm będzie wystarczające. Dla pary lub większej ilości osobników rozmiar ten powinniśmy zwiększyć, przez co będziemy mieli więcej miejsca na umieszczenie nowych kryjówek. Jako podłoże stosujemy mieszankę piasku z małym dodatkiem włókna, dzięki czemu nasz podopieczny będzie mógł pod zastosowanymi kryjówkami wykopać sobie schronienie. W terrarium niezbędne będą kamienie, doskonale do tego celu nadają się łupki piaskowca. Idealnie pasują one do wystroju terrarium o charakterze pustynnym. Możemy zastosować także kawałki drewna czy kory. Przy niskiej wilgotności nie będziemy mieli problemów z ich pleśnieniem. Miseczka z wodą nie jest niezbędna, skorpionom wystarczą płyny pobrane z ofiar. Raz na jakiś czas możemy delikatnie spryskać terrarium, jednak z tą czynnością nie przesadzajmy. Jest to gatunek z terenów suchych i zbyt duża wilgotność może bardziej zaszkodzić niż pomóc i spowodować np. grzybicę. Podnosimy ją tylko w dwóch przypadkach:
– u młodych osobników
– u samic w ciąży i z młodymi

Przeczytaj też  Neoholothele incei

Temperatura

Buthacus leptochelys występuje głównie na obszarze Sahary, tak więc temperatury za dnia w granicach 28-33°C będzie odpowiednia. I tak samo jak na pustyni, w nocy powinna ona spadać nawet do 20°C.

Wilgotność

Pokojowa ze względu na pochodzenie skorpiona.

Żywienie

Jak w przypadku większości gatunków skorpionów, te także nie są wybredne. Śmiało możemy stosować świerszcze, mączniki, małe drewnojady czy karaczany. Oczywiście każdy z tych pokarmów musi być wielkością dobrany do rozmiarów naszych podopiecznych. Dorosłe osobniki potrafią naprawdę dużo zjeść, tak więc w przypadku trzymania grupy w jednym terrarium nie zapominajmy o stałym dostępie do pokarmu, co znacznie zmniejszy ryzyko ewentualnego kanibalizmu.

Dymorfizm płciowy

Dymorfizm płciowy u dorosłych osobników jest dość widoczny: samce są mniejsze i smuklejsze od samic, poza tym liczba zębów na pektynach u samic wynosi od 21 do 29, u samców zaś jest większa, liczy od 29 do 35.

Rozmnażanie

Gatunek dość łatwy w rozmnażaniu. Dorosłe osobniki bardzo chętnie kopulują. Nie zapominajmy tylko o płaskim kamieniu, kawałku kory lub korka w terrarium, aby samiec miał na czym złożyć swój spermatofor.

Uwagi

Buthacus leptochelys jest przedstawicielem Buthidae polecanym dla hodowców, którzy mieli już wcześniej styczność ze skorpionami tego pokroju. Pięknie ubarwiony i bardzo ciekawy gatunek. Niesamowicie aktywny, za dnia bardzo często spotkamy go poza kryjówkami, chociażby podczas przekopywania podłoża w terrarium. Zaletą jest możliwość trzymania w grupie, co przy zapewnieniu odpowiedniej liczby kryjówek i pokarmu da nam sposobność obserwacji ciekawych zachowań.

Przeczytaj też  Lygodactylus williamsi - gekon Williamsa

Opracowanie

Opracował Bartek Dąbrowski na podstawie własnych doświadczeń oraz informacji zawartych na stronach:
http://perso.orange.fr/eycb/scorpions/
http://www.ub.ntnu.no/scorpion-files/
http://web.singnet.com.sg/~chuaeecc/venom/venom3.htm

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu