Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [5]
Loading...
2499
Karaczany – Opisy, Owady – Opisy

Blaberus discoidalis

Blaberus discoidalis – karaczan

Blaberus discoidalis (Serville, 1839) to nieco mniejszy karaczan od ogólnie dostępnego na rynku Blaberus craniifer, długości ze skrzydłami ok 50 mm.

Kolor pokryw u osobników dorosłych jasnobrązowy, na przedpleczu plama w kształcie trapezu.
Samice nieco masywniejsze.

Larwy dość podobne do Blaberus craniifer, nieco lżejszej budowy ciała i bardziej jaskrawego żółto-brązowego ubarwienia.

Występowanie

Ameryka Środkowa, Meksyk

Biotop

Ściółka lasów.

Terrarium

Średniej wielkości (polecam 50x50x50) terrarium z dużą ilością kryjówek. Dość gruba warstwa podłoża(torf, włókno + liście) z racji trybu życia larw. Osobniki dorosłe wolą chować się w szczelinach, pod pniakami, niż zagrzebywać się w podłożu.

Żywienie

Owoce oraz wysokobiałkowe płatki dla ryb, sucha psia lub kocia karma, kruche mięso. Karaczany nie gardzą przeróżnymi szczątkami organicznymi.

Rozmnażanie

Karaczan jajożyworodny, tak jak u większości gatunków, po zrytualizowanym tańcu godowym samca następuje kopulacja. Samica nosi ootekę około miesiąca, po czym rodzi młode.

Uwagi

Coraz częściej do Polski trafiają pokrewne gatunki z rodzaju Blaberus takie jak B.boliviensis, B.atropos, B.parabolicus, B.colossus (jako jedyny z wymienionych cechuje się znacząco większymi rozmiarami i nieco dłuższym cyklem rozwojowym).

Co ważne, aby zachować czystość linii nie powinno się trzymać razem pokrewnych gatunków, nierzadkie są przypadki krzyżowania się – systematyka rodzaju Blaberus ciągle jest dość „płynna”, a hodowcy często miewają problemy z oznaczeniem nowo nabytego gatunku.
Dość dobra karmówka dla większych gadów.
Nie wspina się po gładkich powierzchniach.
Samce agresywne wobec siebie.

Przeczytaj też  Miomantis paykullii

Opracowanie i źródła informacji:
Według własnych doświadczeń: NosgothZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu