Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
101
Chrząszcze – Opisy, Owady – Opisy

Amaurodes passerini

Amaurodes passerini – kruszczyca 

Wygląd

Amaurodes passerini jest to średniej wielkości kruszczyca  osiąga do 3,5 cm  długości ciała czarne pokrywy skrzydłowe z ułożonymi w szeregu z okrągłymi punktami w zależności od odmiany punkty mogą być pomarańczowe, żółte lub intensywnie czerwone.

Aktywność

Amaurodes passerini jest aktywna w dzień

Podgatunki

W hodowli głównie występują  podgatunki (formy barwne) gatunku :

 1. Amaurodes passerini linnei, Schaum 1844
 2. Amaurodes passerini nyanzanus, Burgeon 1934

Dymorfizm płciowy wyraźny samiec ma na głowie charakterystyczny róg rozwidlony na końcu.

Występowanie

Tanzania

Warunki hodowli

Gatunek wymaga doświadczenia, ponieważ larwy mają przez cały okres wzrostu, silne skłonności do kanibalizmu

Jak wszystkie kruszczyce uwielbiają się wspinać na różne wystające części wystroju wnętrza w którym żyją. Krótko trwałe próby latania stymulują samce do kopulacji, jak wszystkie kruszczyce lubią światło bez niego są mniej energiczne. Temperatura u tego gatunku powinna byc wyższa niż u innych gatunków tzn 25°C do 30°C.

Substrat w którym składane są jaja powinien być wilgotny: tzn. ściskając grudkę w dłoni nie powinna spaść ani jedna kropla wody a w dłoni powinna zostać stała grudka. Substrat do hodowli to zbutwiałe liście, próchno w proporcji 3:1 najlepiej jak najdrobniej zmielone.

Przeczytaj też  Tribolium spp. - trojszyki

Dlatego że larwy są agresywne i wykazują silne skłonności do kanibalizmu należy monitorować wyklucie z jaj i jak najszybsze oddzielenie larw do osobnych pojemników

Można również z podłoża wyciągać jaja, jeśli ktoś wie jak to robić można wyciagać palcami jeśli nie ma doświadczenia to lepiej wyciągać pędzelkiem zmiatać je na łyżeczkę, ponieważ bardzo łatwo jest zgnieść jaja.

Żywienie

Najczęściej spotykanym w Polsce pokarmem ale mało odżywczym jest banan, jabłko pomarańcz, gruszki, mandarynki.W internecie można kupić też specjalne pożywki dla imago tzw BeetleJelly które powodują większą płodność i lepszą kondycję ze względu na proteiny, witaminy zawarte w specjalnie przygotowanej galaretce, banan może być siedliskiem roztoczy a roztocza często atakują jaja.

Larwy głównie odżywiają się ściółką czyli liście i próchno ale jest to w sumie monodieta, więc można je dokarmiać białkiem zwierzęcym tzn gammarusem, suszoną krewetką, można dawać tez warzywa np ja często stosuję marchew i od czasu do czasu daję pieczarki.

Rozmnażanie

Chrząszcze tego gatunku bardzo łatwo się rozmnaża, praktycznie bez jakiejkolwiek ingerencji człowieka.

Odchody larw i zawarte w nich związki prowokują imago do częstszego składania jaj więc warto wrzucić trochę „kupek” do świerzo przygotowanego substratu.

Jaja są bardzo wrażliwe na obniżenie wilgotności gdyż absorbują wodę z otoczenia

Z kolei larwy wolą podłoże z niższą wilgotnością ściółki tzn powinna być tylko lekko wilgotna

Dorosła postać żyje około 5 miesięcy to zależy od temperatury otoczenia rodzaju pokarmu i jak długo prowadzony jest chów wsobny.

Przeczytaj też  Ephestiasula pictipes

Kiedy larwa zbuduje jusz kokolit nie nalerzy absolutnie nawilżać otoczenia w którym się znajduje ten gatunek nie lubi zbyt wysokiej wilgotności

Uwagi

 1. Podłoże do hodowli powinno być dobrze zmielone
 2. Tylko jaja powinny znajdować się w dobrze nawilżonym substracie
 3. Larwy nie znoszą wysokiej wilgotności
 4. Przez całe swoje życie mają skłonności do kanibalizmu
 5. Larwy dobrze jest dokarmiać : gammarusem, suszoną krewetką, pieczarkamii, boczniakami, marchewią
 6. Kokolity nawet jeśli znajdują sie w suchym podłożu już nie nawilżamy możemy obniżyć temp.
 7. Dorosłe lubią się wspinać i podejmują próby latania
 8. Lubią jak wszystkie kruszyce miejsca jasne
 9. Odchody larw prowokują samice do składania jaj

 

Autor: Zibi

Źródło

Własna hodowla

-„FOR THE LOVE OF RIHONOCEROS AND STAG BEETLES”

autor : Jonathan Lai& Ko Hsin-ping, Orin McMonigle&Karl MeierZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu