Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [6]
Loading...
1707
Acanthoscurria, Ptaszniki – Opisy

Acanthoscurria musculosa

Przeczytaj również Ptaszniki – najczęściej zadawane pytania oraz zobacz powiązane artykuły

Acanthoscurria musculosa – ptasznik

Obecnie gatunek ten jest uznawany za synonim Acanthoscurria chacoana 

Literatura

 1. Bertani, R. & Carla-da-Silva, S. (2004). Notes on Acanthoscurria chacoana Brèthes, 1909 (Araneae: Theraphosidae) in Brazil, and its synonymy with Acanthoscurria altmanni Schmidt, 2003. Zootaxa 648: 1-8

 


Poniżej prezentujemy opis sprzed uznania za synonim

Acanthoscurria musculosa – ptasznik

Obecnie gatunek ten jest uznawany za synonim Acanthoscurria chacoana 

Literatura

 1. Bertani, R. & Carla-da-Silva, S. (2004). Notes on Acanthoscurria chacoana Brèthes, 1909 (Araneae: Theraphosidae) in Brazil, and its synonymy with Acanthoscurria altmanni Schmidt, 2003. Zootaxa 648: 1-8

Ptasznik ten czasami bywa agresywny, dlatego też należy zachować ostrożność i przy obsłudze terrarium zawsze korzystać z długiej pęsety!

W literaturze możemy spotkać informacje, iż jad który znajduje się w gruczołach jadowych tego pająka, może spowodować śmierć nawet 32 myszy o wadze 20 g. Wielu hodowców tego gatunku zapewnia jednak, iż nie jest on szczególnie groźny dla człowieka (za wyjątkiem uczulonych na jad).

Nazewnictwo

Nazwa angielska: Black velvet.

Przeczytaj też  Cyclosternum schmardae

Systematyka

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Systematyka ptaszników.
Domena:eukarionty (Eucaryota)
Królestwo:zwierzęta (Animalia)
Typ:stawonogi (Arthropoda)
Podtyp:szczękoczułkowce (Chelicerata)
Gromada:pajęczaki (Arachnida)
Rząd:Pająki (Araneae)
Podrząd:Opisthothelae
Infrarząd:Mygalomorphae
Rodzina:Theraphosidae
 • Królestwo – Animalia
 • Podkrólestwo – Eumetazoa
 • Typ – Arthropoda
 • Podtyp – Chelicerata
 • Gromada – Arachnida
 • Rząd – Araneae
 • Podrząd – Mygalomorphae
 • Rodzina – Theraphosidae
 • Podrodzina – Theraphosinae
 • Rodzaj – Acanthoscurria
 • Gatunek –  Acanthoscurria musculosa (Mello-Leitao, 1923)

Wygląd

Jest to pająk koloru ciemnobrązowego. Przez jakiś czas po wylince może wydawać się niemal całkowicie czarny. Odnóża są nieco jaśniejsze. Samice tego gatunku dorastają do 9 cm. Samce są nieco mniejsze. Samica Acanthoscurria musculosa może żyć nawet do 15 lat, natomiast samiec około 3-4 lat. Dymorfizm płciowy jest widoczny u dorosłych osobników: samiec jest drobniejszy i posiada dłuższe, chude odnóża. Na jego nogogłaszczkach pojawiają się bulbusy, oraz haki na pierwszej parze odnóży – służą one do przytrzymywania samicy podczas kopulacji.

Występuje na terenach Ameryki południowej, m.in. w Brazylii, Argentynie, Paragwaju, Boliwii.Zamieszkuje gęste, tropikalne lasy, wraz z wieloma innymi południowoamerykańskimi gatunkami ptaszników i większością z rodzaju Acanthoscurria. Aktywny jest przede wszystkim nocą.

Terrarium

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Terrarium dla ptaszników.

Młode pajączki trzymamy w pojemniczkach po kliszy lub na mocz (te drugie za kilkadziesiąt groszy można dostać w każdej aptece). Terrarium dla dorosłego osobnika powinno mieć wymiary 20x30x20 cm.

Jako podłoże stosujemy włókno kokosowe lub torf. Jego warstwa powinna wynosić 5 cm. Możemy również wyłożyć na nim mech, który doskonale utrzymuje wilgotność. W terrarium powinien znaleźć się przedmiot, który posłuży pająkowi za kryjówkę. Może być to kawałek kory, skorupa po orzechu kokosowym, czy też przewrócona doniczka – możliwości jest bardzo wiele. Polecam również umieścić w terrarium mały pojemniczek z wodą, który pomoże utrzymać odpowiednią wilgotność, oraz uchroni naszego podopiecznego przed ewentualnym przesuszeniem. Wszelkie pozostałe elementy wystroju, takie jak np. sztuczne rośliny zależą tylko i wyłącznie od inwencji terrarysty. Pająkowi jednak nie są one do niczego potrzebne.

Przeczytaj też  Phoneyusa manicata

Temperatura

Temperatura powinna wynosić 26-29°C.

Wilgotność

Wilgotność utrzymujemy na poziomie około 75%, utrzymujemy ją poprzez regularne spryskiwanie terrarium odstaną wodą.

Oświetlenie

Pająki nie wymagają dodatkowego oświetlenia – wręcz przeciwnie, są to zwierzęta które preferują życie w ciemnościach. Oczywiście tyczy się to również gatunku Acanthoscurria suina. Możemy jednak zamontować w terrarium czerwoną żarówkę niewielkiej mocy, gdyż ptaszniki nie widzą czerwonego światła. Takie rozwiązanie pozwoli nam obserwować w nocy naszego podopiecznego bez płoszenia go, oraz pomoże utrzymać odpowiednią temperaturę.

Żywienie

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Żywienie ptaszników.

Młodym osobnikom podajemy małe świerszcze, larwy mącznika młynarka i muchy. Dorosłe karmimy karaczanami, świerszczami.

Rozmnażanie

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Rozmnażanie ptaszników.

Gatunek ten sporadycznie jest rozmnażany w niewoli. Dobrze nakarmione pająki nie powinny przejawiać zbytniej agresji względem siebie. Po około 4 miesiącach od kopulacji samica sporządza kokon, do którego składa przeważnie około 500 jaj.

Uwagi

Jest to gatunek zalecany dla średnio zaawansowanych hodowców.

 

Opracowanie i źródła informacji

Opracował: Akadiusz Guzanek – newneo

Literatura:
http://sea.unep-wcmc.org/
http://www.spidy.goliathus.com/
http://krazy8sinvertebrates.com/
P.Cieślak – „Pająki ptaszniki”
oraz własne doświadczenia.ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu