Artykuł w kategoriach: Ptaszniki – Opisy, Vitalius

Vitalius sorocabae


Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [5]
Loading...

Vitalius sorocabae – ptasznik

Gatunek sklasyfikowany w 1923 roku przez Mello-Leitão. Na wolności występuje w południowej Brazylii, w regionie San Paulo. Inne nazwy to Pamphobeteus sorocabae i Pamphobeteus melanocephalus. Angielska nazwa tego ptasznika to Sorocaba Golden Starburst Bird Eater.


Dorasta do 6-6,5 cm ciała.

Bardzo ładny, kontrastowo ubarwiony pająk. Tarczka grzbietowa i odwłok są aksamitnie czarne. Nasada kłów jadowych srebrzystoszara. Odnóża również czarne, ze srebrnymi paseczkami i dłuższymi włoskami.

Optymalne wymiary terrarium to 25/20/25 cm (szer./wys./dł.). Powinna znaleźć się w nim około 5 cm warstwa podłoża (torfu lub substratu kokosowego). Na kryjówkę nadaje się kawałek kory lub korzeń. Wymaga temperatury w granicach 28-33°C, z nocnymi spadkami do 18-20°C. Wilgotność powinna utrzymywać się na poziomie 60-80%.

Dojrzały samiec ma na nogogłaszczkach narządy kopulacyjne (tzw. bulbusy), a na przedniej, najdłuższej parze kończyn krocznych haczyki.

Kiedy się broni, wyczesuje włoski parzące z odwłoka.

Młode pajączki karmimy małymi świerszczami i larwami mącznika młynarka. Starszym i dorosłym osobnikom podajemy duże świerszcze, karaczany i szarańczę.

Autor: Awikularia
Literatura:
F. Kovarik, Sklipkani, 1998;
H. J. Peters, Tarantulas of the world, Kleiner Atlas der Vogelspinnen, cz. 2, 2000;
N. I. Platnick, The World Spider Catalog, 2000-2005;
Rick C. West, www.birdspiders.com;
www.giantspiders.com
;

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu