Artykuł w kategoriach: Phoneyusa, Ptaszniki – Opisy

Phoneyusa manicata


Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [3]
Loading...

Phoneyusa manicata – ptasznik

Gatunek sklasyfikowany w 1907 roku przez Simon’a. Na wolności występuje na Wyspie Świętego Tomasza. Angielska nazwa tego ptasznika to Principia Olive-Black Baboon. W naturze kopie nory w lasach tropikalnych.


Dorasta do ponad 17 cm z rozpostartymi odnóżami. Samce żyją 3-5 lat, samice dożywają do 12 lat.

Podstawową barwą tego pająka jest oliwkowa czerń. Pokrojem ciała przypomina ptaszniki z rodzaju Hysterocrates, jednak w odróżnieniu od nich samice nie mają rozwiniętych ponad normę tylnich odnóży.

Terrarium dla dorosłego osobnika powinno mieć wymiary 25/25/25 cm. Na jego dno wsypujemy kilkunastocentymetrową warstwę podłoża (torfu lub substratu kokosowego). Dodatkowe wyposażenie nie jest konieczne. Wilgotność powinna utrzymywać się na poziomie 80%.

Dojrzały samiec ma na nogogłaszczkach narządy kopulacyjne (tzw. bulbusy). Osobniki tego gatunku dojrzewają zwykle po 4-6 latach.

Młodym pajączkom podajemy larwy much i mącznika młynarka, starsze i dorosłe osobniki karmimy świerszczami, karaczanami i szarańczą.

Niezwykle rzadki w hodowli. Bardzo agresywny. Jego jad może stanowić potencjalne niebezpieczeństwo dla zdrowia człowieka.

Autor: Awikularia
Literatura:
F. Kovarik, Sklipkani, 1998;
N. I. Platnick, The World Spider Catalog, 2000-2005;
www.geocities.com;
http://geagallerie.free.fr/galerie5.htm
;

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu